Tokat Niksar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Tokat Niksar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tokat Niksar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Tokat Niksar Kalesi Nerede?                       

Niksar Kales,i Tokat iline bağlı Niksar ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Yusufşah Mahallesinde bulunur. Hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş ve bölgenin en önemli tarihi değerlerinden biridir.

                  Niksar Kalesi Hakkında Bilgiler                    

Pers kökenli Pontus Krallığı zamanında yapıldığı ve adının da Kaberia olduğu bilinen Niksar Kalesi, Roma Dönemi’nde eklenen yeni yapılarla günümüzdeki konumuna gelmiştir. Yapıldığında akropol alanını tanımlayan sur duvarları, tipik Roma savunma planı gibi iç, dış ve orta sur duvarları olarak üç ayrı hat oluşturmuştur. 7. ve 9. yüzyıllarda güneyden gelen akınlara karşı güçlendirilen kalede iki hamam, iki mescit, medrese, kilise ve hapishane kalıntıları bulunmaktadır.

Bizans, Osmanlı ve Danişmentliler tarafından restore edilerek kullanılmıştır. Uzun savaş ve doğal afetlerden zarar gören kale günümüzde hala sağlam durmaktadır. Türkiye’nin en büyük ikinci kalesi olarak bilinir. Kalenin bulunduğu alanda çay içebilir ve bir şeyler yiyebilirsiniz. Kale girişi Ücretsizdir.

               Tokat Niksar Kalesi’ne Nasıl Gidilir?              

Niksar Kalesi, Tokat iline bağlı Niksar ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Yusufşah Mahallesinde bulunur.

Niksar Kalesi’ne ulaşım gayet rahattır. Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Tokat merkezden Niksar İlçesine giden araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. İlçe otobüsleri Çekenli İş Merkezinden kalkmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.