Tokatlı Kanyonu – Cam Teras – Ters Ev – Zipline – SAFRANBOLU

Tokatlı Kanyonu – Cam Teras – Ters Ev – Zipline – SAFRANBOLU

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tokatlı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kristal Cam Teras? Cam Teras Giriş Ücreti? Ters Ev Giriş Ücreti? Zipline Ücreti ve Tokatlı Kanyonu Yürüyüş Parkuru hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kanyon, Karabük İlinin Safranbolu ilçesi İncekaya Mevkisinde bulunmaktadır. Tarihi  güzellikleriyle bilinen Safranbolu, Doğal güzelleri ile de görülmeye değerdir.  Yemyeşil ağaçları ile adeta oksijen deposu olan Tokatlı Kanyonu, sizlere keyifli bir yürüyüş imkanı sağlamaktadır.

Tokatlı Kanyonun da Ayrıca, Kristal Cam Teras, Ters Ev, İncekaya Su Kemeri, Zipline, DEv Salıncak ve Yürüyüş Parkuru bulunmaktadır.

Tokatlı Kanyonu, Hızar çayı yatağındaki kireç taş tabakalarının binlerce yıl aşınması sonucu oluşmuştur. Kanyon, Bir ucu Tokatlı Köyü’ne bir ucu Safranbolu’nun Eski Çarşı olarak adlandırılan bölümüne uzanan 9 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Kanyon boyunca sizleri Ahşap yollar, patika yollar, Piknik alanları, Fotoğraf terasları, Küçük şelaleler, At Binme Alanı, Suda yüzen Ördekler, Sincaplar, Tavşanlar ve muhteşem bir doğa manzarası eşlik edecektir. Kanyon içerisinde ayrıca Dinlenmek için Cafe bulunuyor. Burada biraz dinlenip Çay-Kahve içip bir şeyler atıştırabilirsiniz. Tokatlı Kanyonu gezinizde karşınıza bir çok gezilecek yer, Aktivite ve Dinlenme alanları çıkacaktır. Şimdi sizlere bu yerler hakkında kısaca bilgiler verelim.

             Tokatlı Kanyonunda Gezilecek Yerler         

                                  Cam Teras                                     

Tokatlı Kanyonu üzerinde bulunan Bu Terasın Yapılış amacı Safranbolu ilçesinde turizm canlanması için farklı alternatifler sunmaktır. Kanyon üzerinde yerden 80 metre yükseklikte ve 11 metre genişliğinde yapılan Kristal Teras, 5 ton ağırlığı taşıyabiliyor. Terasa çıktığınızda ayağınızın altında muhteşem Tokatlı Kanyonu manzarası sizleri bekliyor.

                           İncekaya Su Kemeri                            

İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Kanyon üzerine yaptırılmıştır. Toplam 6 adet kemerden oluşan Su Kemeri  116 metre uzunluğunda, 60 metre yüksekliğinde 110-220 cm genişliğinde, Su kaynağından ilçeye su getirmek amacıyla yapılan tarihi bir yapıdır.

                       Safranbolu Ters Ev                                   

Safranbolu Ters Ev, işletmecisi tarafından farklı bir hava oluşturmaya çalışmış. Ev Safranbolu tarihi konaklarının yapısına uygun olarak inşa edilmiştir. Evin iç kısmı yöresel eşyalar kullanılarak dekore edilmiş. Ayrıca burada buluna eşyalar tamamen işletmecinin ve ailesinin eski dönemde kullandıkları eşyalardan oluşuyor. 1980 li yıllar canlandırılmaya çalışılmış. Bu sebeple buraya bu dönemde çocukluğunu yaşayan misafirler daha ağırlıklı olarak gelmektedir.

Safranbolu Ters Ev Giriş Ücreti 2023 Yılı

Giriş Ücreti 40 TL (2023 Yılı Haziran Ayı)

                      Tokatlı Kanyonu Zipline                       

Türkiye’nin En Yüksek Zipline Parkuru olarak bilinen bu yer Kanyonun eşsiz manzarası üzerinde yani 110 metre yükseklikte bulunuyor.  Bu yükseklikten yaklaşık 300 metrelik çift yönlü zipline parkuru ile heyecan dolu dakikalar yaşıyorsunuz. Hem Manzaranın tadını çıkartıp hemde Aksiyon yaşayabileceğiniz bir etkinliktir.

Tokatlı Kanyonu Zipline Ücreti 2023 Yılı

Tam 100 TL, Öğrenci 80 TL (2023 Yılı Haziran Ayı)

      Tokatlı Kanyonu Giriş Ücreti 2023 Yılı           

Kanyona Giriş Ücreti 20 TL’dir.

           Tokatlı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?           

Kanyon, Karabük İlinin Safranbolu ilçesi İncekaya Mevkisinde bulunmaktadır. Bir ucu Tokatlı Köyü’ne bir ucu Safranbolu’nun Eski Çarşı olarak adlandırılan bölümüne uzanan 9 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Tokatlı Kanyonu’na Gitmek için, Öncelikle yapmanız gereken Safranbolu’ya gelmeniz olacaktır. Safranbolu ilçe merkezine ortalama  20 dakikalık uzaklıkta bulunan kanyona toplu taşıma ile ulaşım bulunmuyor.

İstanbul-Safranbolu arası ortalama 4 saat 40 dakika,

Ankara-Safranbolu arası ortama 2 saat 50 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.