Anasayfa / Doğal Güzellikler / Tokatlı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kristal Teras – Ters Ev – Sfranbolu

Tokatlı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kristal Teras – Ters Ev – Sfranbolu

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tokatlı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Tokatlı Kanyonu Çevresinde Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tokatlı Kanyonu, Karabük İlinin Safranbolu ilçesi İncekaya Mevkisinde bulunmaktadır. Tarihi  güzellikleriyle bilinen Safranbolu, Doğal güzelleri ile de görülmeye değerdir.  Yemyeşil ağaçları ile adeta oksijen deposu olan Tokatlı Kanyonu, sizlere keyifli bir yürüyüş imkanı sağlamaktadır.

Tokatlı Kanyonu, Hızar çayı yatağındaki kireç taş tabakalarının binlerce yıl aşınması sonucu oluşmuştur. Kanyon, Bir ucu Tokatlı Köyü’ne bir ucu Safranbolu’nun Eski Çarşı olarak adlandırılan bölümüne uzanan 9 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.  Kanyon boyunca sizleri Ahşap yollar, patika yollar, Piknik alanları, Fotoğraf terasları, Küçük şelaleler, At Binme Alanı, Suda yüzen Ördekler, Sincaplar, Tavşanlar ve muhteşem bir doğa manzarası eşlik edecektir. Kanyon içerisinde ayrıca Dinlenmek için Cafe bulunuyor. Burada biraz dinlenip Çay-Kahve içip bir şeyler atıştırabilirsiniz. Tokatlı Kanyonu gezinizde karşınıza bir çok gezilecek yer, Aktivite ve Dinlenme alanları çıkacaktır.

Şimdi sizlere bu yerler hakkında kısaca bilgiler verelim.

Tokatlı Kanyonu Çevresinde Gezilecek Yerler

                Kristal Teras              

Tokatlı Kanyonu üzerinde bulunan Bu Terasın Yapılış amacı Safranbolu ilçesinde turizm canlanması için farklı alternatifler sunmaktır. Tokatlı Kanyonu üzerinde yerden 80 metre yükseklikte ve 11 metre genişliğinde yapılan Kristal Teras, 5 ton ağırlığı taşıyabiliyor. Terasa çıktığınızda ayağınızın altında muhteşem Tokatlı Kanyonu manzarası sizleri bekliyor.

OKUMALISIN  Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir - Telesiyej - Elazığ

                 İncekaya Su Kemeri             

İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Tokatlı Kanyonu üzerine yaptırılmıştır. Toplam 6 adet kemerden oluşan Su Kemeri  116 metre uzunluğunda, 60 metre yüksekliğinde 110-220 cm genişliğinde, Su kaynağından ilçeye su getirmek amacıyla yapılan tarihi bir yapıdır.

Safranbolu Ters Ev

Safranbolu Ters Ev (Konak) işletmecisi tarafından farklı bir hava oluşturmaya çalışmış. Ev Safranbolu tarihi konaklarının yapısına uygun olarak inşa edilmiştir. Evin iç kısmı yöresel eşyalar kullanılarak dekore edilmiş. Ayrıca burada buluna eşyalar tamamen işletmecinin ve ailesinin eski dönemde kullandıkları eşyalardan oluşuyor. 1980 li yıllar canlandırılmaya çalışılmış. Bu sebeple buraya bu dönemde çocukluğunu yaşayan misafirler daha ağırlıklı olarak gelmektedir.

     Tokatlı Kanyonu Zipline    

Türkiye’nin En Yüksek Zipline Parkuru olarak bilinen bu yar Tokatlı Kanyonu’nun eşsiz manzarası üzerinde yani 110 metre yükseklikte bulunuyor.  Bu yükseklikten yaklaşık 300 metrelik çift yönlü zipline parkuru ile hayecan dolu dakikalar yaşıyorsunuz. Hem Manzaranın tadını çıkartıp hemde Aksiyon yaşayabileceğiniz bir etkinliktir.

OKUMALISIN  Myndos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Bodrum - Muğla

   Tokatlı Kanyonu Giriş Ücreti 2021   

Tokatlı Kanyonu Giriş Ücreti 5 TL’dir.

    Tokatlı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?    

Tokatlı Kanyonu, Karabük İlinin Safranbolu ilçesi İncekaya Mevkisinde bulunmaktadır. Bir ucu Tokatlı Köyü’ne bir ucu Safranbolu’nun Eski Çarşı olarak adlandırılan bölümüne uzanan 9 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Tokatlı Kanyonu’na Gitmek için, Öncelikle yapmanız gereken Safranbolu’ya gelmeniz olacaktır. Safranbolu ilçe merkezine ortalama  20 dakikalık uzaklıkta bulunan kanyona toplu taşıma ile ulaşım bulunmuyor.

İstanbul-Safranbolu arası ortalama 4 saat 40 dakika,

Ankara-Safranbolu arası ortama 2 saat 50 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Çamlıca Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2021 – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çamlıca Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Cafe & Restoran hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir