Tokatlıyan Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Beyoğlu

Tokatlıyan Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Beyoğlu

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tokatlıyan Han Nerede – Nasıl Gidilir – İş Hanı ve Pasajı? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Tokatlıyan Han Hakkında Bilgiler                  

İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Galatasaray semtinde, İstiklal Caddesi Solakzade Sokak üzerinde yer alır.

                            Tokatlıyan Han Tarihi                               

Tokatlıyan Han köklü bir geçmişe sahip yapıdır. 1805 yılında Hacı Krikor Amira Kevorkyan daha sonra Hotel Tokatlıyan’ın yapılacağı 6000 metre karelik arsayı satın alır ve içine ahşap olarak Üç Horan Ermeni Kilisesi ile Ermeni vatandaşlar için konut ve dükkânlar inşa ettirir. Kilise 1807 yılında ibadete açılır.

24 Mayıs 1870 yılında Beyoğlu’nda çıkan büyük bir yangın sonucu kilise ve diğer bölümler yanar. Kilise Vakfı onarım için bir komite kurar ve bu komite onarıma katkı olması için İstiklal Caddesi’ne bakan bölümlere bir tiyatro yapılmasına karar verir. Planlanan tiyatro 1884 yılında açılır. Tiyatronun girişine temsilden çıkanları ağırlamak üzere Cafe-Restaurant de Paris isminde bir kafe de vardır. 8 yıl sonra 1892’de çıkan başka bir yangın sonucu bu bina da yanar. Kilise Vakfı yönetimi tekrar harekete geçer ve yanan binayı tekrar inşa etmek için çalışmalara başlar.

Tokatlı Mıgırdiç Tokatlıyan Efendi vakfa başvurarak aynı yerde bir restoran açmak istediğini bildirir. Kendisi Kapalıçarşı’da bir lokanta işletmektedir ve aileden gelme bir aşevinin sahibidir. Yani restoran işini bilmektedir. Kendisi Ermeni cemaati içinde güvenilir bir isimdir ve teklifi kabul görür.

7 Nisan 1893 yılında başlayan inşaat 1 Ocak 1985 yılında tamamlanır ve Cafe-Restaurant Splendide açılır. Mıgırdiç Tokatlıyan Efendi bu şekilde buraya ismini vermiş olur. 1945’ten bu yana pasaj olarak kullanılmaktadır. Günümüzde önemli bir bina olan Tokatlıyan Han, Beyoğlu’nu süsleyen yapıtlar arasında yer almaktadır.

                         Tokatlıyan Han Nerede?                             

İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Galatasaray semtinde, İstiklal Caddesi Solakzade Sokak üzerinde yer alır.

                    Tokatlıyan Han’a Nasıl Gidilir?                     

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 129T, 32T, 35C, 38T, 42T, 46Ç, 54E, 55T, 66 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Marmaray hattına binerek gelebilirler.

Dolmuş ile gelmek isteyenler, TAKSIM – FLORYA, DOLMUŞ: D-31, DOLMUŞ: D-61 binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.