Tonya Karaağaçlı Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – TRABZON

Tonya Karaağaçlı Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tonya Karaağaçlı Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Karaağaçlı Köyü Gezilecek Yerleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                 Tonya Karaağaçlı Köyü Nerede?                   

Karaağaçlı Köyü, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlıdır. Tonya’nın Kuzey yönünde 6 km uzağında yer almaktadır. Trabzon il merkezinin ise Batı yönünde 59 km uzağında bulunur.

Köyün adı çok uzak bir geçmiş dönemlere dayanmaktadır. Strabon ve Bizanslı Stefanos’a göre, Aspourgianoı adlı bir halk, Azak Denizi çevresinde yaşamıştır. Bu dönemde Aspuryanlı ismini almıştır. 1956 yılında yabancı ad taşıyan köylerin adlarının değiştirilmesinde Aspuryanlı köyü Karaağaçlı adını aldı.

Bazı kaynaklara göre Aspuryanlı (Karaağaçlı) Köyü’nün İskitler tarafından kurulduğu ve Yunanlıların Aspourgianoı adını verdikleri bu kabilenin İskit boyu olması ile birlikte Hunların aynı yörede yaygın olmaları dikkate alındığında, Aspuryanlı Köyü’nün bir Hun kuruluşu olduğu da kabul edilebilir.

Köyün kuzeyinde Hoşarlı; batısında Melikşah ve Kayacan, güneyinde Çamlı Köyü, doğusunda köyün yaylaları yer alır. Fol Deresi, Çanakte, Zere Deresi, Kıran Irmağı, Kuzmuku Deresi köyün sınırları içerisinde bulunan akarsulardır.

                Tonya Karaağaçlı Köyü’ne Nasıl Gidilir?               

Köy, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlıdır. Tonya’nın Kuzey yönünde 4,1 km uzağında yer alır. Trabzon il merkezinin ise Batı yönünde 36,3 km uzağında bulunur.

Karaağaçlı Köyüne ulaşmak için, öncelikle Tonya ilçesinin merkezine gelmeniz gerekmektedir. Toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında tur şirketleri vasıtasıyla  Karaağaçlı Köyüne gelmek mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.