Tophane Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu / İSTANBUL

Tophane Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tophane Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çeşme Ne Zaman Yapıldı? Çeşmeyi Kimin Yaptığı? Çeşmenin Mimarisi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunuyor. Tophane Meydanı’nda yer almaktadır.

Çeşme, 1732’de Sultan l. Mahmut tarafından Gümrük Emini olan Ahmed Ağa’ya 76.000 kuruş 84 akçeye yaptırılmıştır. İstanbul’un en yüksek duvarlı çeşmesi olma özelliğine sahiptir. İstanbul’un üçüncü büyük çeşmesidir. Çeşmenin kitabesi şair Nafihi tarafından yazılmıştır. I. Mahmud Han Çeşmesi olarakta bilinmektedir.

İstanbul’un En Büyük Üçüncü Çeşmesi

Osmanlı üslubundan Batı üslubuna geçiş dönemini yansıtan Çeşme, yapımı aşamasında Tophane’de bulunan dükkanlar yıktırılarak meydan açılmıştır. 1837 ve 1956 – 1957′de iki kez geniş kapsamlı bir onarım sürecinden geçmiştir.

                       Tophane Çeşmesi Nerede?                            

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunuyor. Tophane Meydanı’nda yer almaktadır.

                  Tophane Çeşmesi’ne Nasıl Gidilir?                 

Bulunduğu konum itibariyle buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 28T, 129T, 30D, 70KE otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Ayrıca buraya gelmek isteyenler; Kabataş – Bağcılar arası hizmet veren T1 Tramway hattına binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracı gelecekler; altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.