Tophane Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Tophane Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Tophane Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kasr, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur. Kılıçali Paşa Mahallesinde Necatibey Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilen binanın yapımı 1852 yılında tamamlanmıştır. İngiliz William James Smith binanın mimarıdır.

Tophane Kasrının yapılış amacı padişahların Tophane’deki askeri tesisleri ziyaretleri veya şehri deniz yoluyla ziyarete gelen yabancı devlet adamlarının karşılanması esnasında kullanılması amaçlıdır. Bunun neticesinde birçok devlet adamı burada karşılanmış ve birçok toplantı burada yapılmıştır.

Rus Çarı’nın kardeşi Grandük Konstantin, Sultan Abdülmecid tarafından burada kabul edilmiş, Osmanlı-Yunan savaşına son veren 1897 uluslararası konferansı ve Lozan Antlaşması sonrası Uluslararası Boğazlar Komisyonu, Tophane Kasrı’nda toplanmıştır.

1958 yılında yapılan çevre düzenlemesi sonucunda kasrın batısındaki Top Arabacıları Kışlası yıktırılarak, doğusuna bugünkü liman binaları yaptırılarak kasrın denizle bağlantısı kesilmiştir. Uzun süre Malul Gaziler Yurdu olarak kullanılan yapı günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi’nin kullanımındadır.

Kasır dikdörtgen planlı ve iki katlı olarak inşa edilmiştir. Dış yüzeyindeki süslemeler, ikinci katındaki konsollara oturtulan barok üsluptaki çıkma, kalem işi tavan süslemeleri ve mermer şömineleri kasrın göze çarpan özellikleri arasında yer almaktadır.

                              Tophane Kasrı Nerede?                          

İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur. Kılıçali Paşa Mahallesinde Necatibey Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

                  Tophane Kasrı’na Nasıl Gidilir?                     

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 22, 28, 28T, 29D, 30D, 41E, 58A, 62 ve 70KE otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Marmaray ve M2 hattına binerek gelebilirler.

Minibüs ile gelmek isteyenler ise MİNİBÜS: B-44 hattına binerek ulaşım sağlayabilirler.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.