Topuklu Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çatalca – İSTANBUL

Topuklu Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çatalca – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Topuklu Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Mimari yapısı ve Tarihçesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Topuklu Çeşmesi Hakkında Bilgiler           

İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki Kaleiçi Mahallesinde Topuklu Sokakta yer almaktadır. İlçe merkezinde bulunuyor.

Bu Çeşme Çatalca’nın tarihinde önemli bir yere sahiptir. Çeşme II. Ahmet döneminde inşa edilmiştir.  Çeşme, günümüzde ayakta kalmayı başarabilen yapıtlardan birisidir. Çeşme, hala orijinalliğini koruyor ve faal durumda bulunmaktadır.

Bu tarihi çeşmenin suyu söylenenlere göre Bizanslılar tarafından getirtilmiştir. Topuklu Çeşmesi’nin yapımında yığma taş malzeme kullanılmıştır. Çeşmenin önünde bir havuz ve yakınında tarihi bir çınar ağacı bulunmaktadır. Çatalca merkezi gezmeye geldiğinizde bu çeşmeyi ve bulunduğu bölgeyi kesinlikle gezmenizi tavsiye ederiz.

                              Topuklu Çeşmesi Nerede?                        

Çeşme, İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki Kaleiçi Mahallesinde Topuklu Sokakta yer almaktadır. İlçe merkezinde bulunuyor.

                       Topuklu Çeşmesi’ne Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 401, 402, 404 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.