Tortum Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Tortum Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tortum Gölü – Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir? – Erzurum Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vereceğiz.

Tortum Şelalesi

Tortum Gölü, Erzurum ilinin Uzundere ilçesi sınırlarında Tortum Çayı üzerinde 18. yüzyılda oluşmuş, Heyelan set gölüdür. Kemerlidağ yamacından kopan kalker blokları çayın önünü kapatmış, yaklaşık 50 metre yüksekten düşen sular Tortum Şelalesini oluşturmuştur. UNESCO‘nun Dünya Mirası‘na aday gösterilen Dünyanın Üçüncü En Büyük ve Türkiye‘nin en büyük şelalesi olma özelliğine sahip şelalemizdir.

Dünya’nın En Yüksek Üçüncü Şelalesi

Dünyanın en yüksek şelaleleri sıralamasında Birinci sırayı 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi, Tortum Şelalesi ise 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğine sahiptir. 

Tortum  Şelalesi Hakkında;

Adını Tortum ilçesinden alan Tortum Gölü, ilçe merkezine ise 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Erzurum’un doğa harikası Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi, eşsiz güzellikleriyle özellikle kış mevsiminde de dikkati çekiyor. Kar sularının erimesiyle gürleşen şelale görülmeye değerdir. 1800’lü yıllarda Kemerli Dağ’dan inen heyelanla oluşan Tortum Gölü, dar ve dik vadide doğal bir çanak görünümüyle 8 kilometrelik alan boyunca uzanmaktadır. Heyelan setinin arkasında 8 km² büyüklüğünde, 100 m ile 1000 metre arasında genişliği sahip gölden oluşur. Göl denizden yüksekliği 1000 m, derinliği yaklaşık 100 metredir.

OKUMALISIN  Balaban İçmesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gölün güney kısmında ülkemizde ender görülen 4 çeşit akbabanın yer aldığı kuş cenneti bulunmaktadır.  Ve gölde kafes yöntemi kullanılarak kültür balıkçılığı da yapılmaktadır.

Dört tarafı yüksek tepelerle çevrilmiş, dar ve derin bir göl olan Tortum Gölü mesire piknik alanı olarak ta ilgi görmektedir. Göle uzanan yarımada ile gölün çevresindeki ağaçlık alanlar mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Bozburun Yarımadası özellikle yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak yerlerinden biridir.

Gölde, Ayvalı ve Küçük adında iki tane küçük ada bulunmaktadır. Oldukça sakin olan gölün üzerinde sandalla gezinti yapabilirsiniz. Doğayla iç içe olmayı ve piknik yapmayı sevenler, Kamp yapmayı seven doğa tutkunlarını uğrak noktasıdır burası. Hangi mevsimde gelmek mantıklı diye sorarsanız, ilkbaharda gelmenizi tavsiye ederiz. Hem suyun debisinin yüksekliği hem de şelalenin gür şekilde akması sizleri etkileyecektir.

Tortum  Şelalesi’ne  Nasıl Gidilir;

Tortum, ilçe merkezine ise 35 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Erzurum Doğu Semt Garajından hareket eden Uzundere minibüsleri düzenli olarak bölgeye seferler düzenlemektedir. Şükrü Paşa mahallesi batı semt garajından hareket eden, Tortum ve Uzundere İlçeleri toplu taşıma araçları ile de gidebilirsiniz.

OKUMALISIN  Kuşadası Davutlar Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Kendi aracınızla gidecekler, D950 Karayolu’nu kullanarak Erzurum – Tortum – Uzundere – Tortum Gölü istikametini kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.