Trabzon Atatürk Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Trabzon Atatürk Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Trabzon Atatürk Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

  Trabzon Atatürk Köşkü Nerede?   

Atatürk Köşkü, Trabzon merkezde bulunan Soğuksu Mahallesi içerisinde yer alıyor. Müzenin bulunduğu bölge Trabzon’a hayli hâkim ve yüksek bir noktada yer alıyor. Çam ormanları arasında, şirin bir bahçe içerisine kondurulmuş bir inci gibi gözüken yapı denize nazır muhteşem bir manzarayı da ayaklarınızın altına seriyor.

   Atatürk Köşkü Hakkında Bilgiler    

Trabzon’un o dönem ki bankerlerinden ve Rum asıllı olan Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık konut olarak inşa ettirildi Birinci Dünya Savaşından sonra birçok gayrimüslim gibi, Kabayanidis de ülkeyi terk ediyor. 1923 yılına kadar özel mülk statüsüne sahip olan bu mekân o yıllarda devlet hazinesine dahil ediliyor.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’a ilk ziyaretini gerçekleştirdiği 1924 yılında, Soğuksu dolaylarını da gezinirken köşkü gördüğü ve çok beğendiği, bunun üzerine şehrin ileri gelen devlet erkanınca o gece bu köşkte ağırlandığı söyleniyor.

İleri ki zamanlarda yani 1931 yılında ise bu köşk, Trabzon Özel İdaresi İl Daimî Encümeni tarafından “Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine temlik edilme” kararı alınıyor. Yani Atatürk’e hediye ediliyor. Trabzon’da belirlenen bir heyet ise köşkün anahtarını bizzat Ankara’ya giderek Atatürk’e teslim ediyor.

OKUMALISIN  Fethiye’nin En Güzel Plajları - Koyları - Denize Girilecek Yerler - Detaylı

1937 yılında, üçüncü ve son kez Trabzon’u ziyaret eden Atatürk, bu kez kendisine ait olarak yine bu köşkte konaklıyor. Son ziyaretinde köşkte konakladığı iki günlük süre zarfında son derece fedakâr bir karar alıyor ve köşk de dahil olmak üzere bütün mal varlığını Türk milletine hibe ediyor.

O günden sonra köşkün adı Atatürk Köşkü olarak anılmaya başlıyor ve ilerleyen tarihlerde de Atatürk’e duyulan saygı gereği müze olarak varlığını sürdürmektedir. İçeride maalesef fotoğraf çekmek yasak fakat içeride o dönemden kalma eşyalar mevcut ve iç tarihi yapısı o günün ne kadarda özenli ve güzel bir şekilde mimarisinin yapıldığını iç dekorasyonu ile kendini belli ediyor.

 

Trabzon Atatürk Köşkü Kaç Katlı

ilk katında; Misafir Kabul Salonu, Vasiyet Odası, Mutfak, Yemek Salonu ve Veranda bulunuyor.

İkinci katında; Toplantı Odası, Çalışma Odası, Dinlenme Odası, Yatak Odası, Banyo, Lavabo ve biri diğerinden daha büyük olmak üzere iki de balkon bulunmaktadır.

Üçüncü ve en üst katında; Fotoğraf Teşhir Salonu, Okuma Salonu ve Kütüphane yer almaktadır.

OKUMALISIN  Karaman Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Trabzon Atatürk Köşkü Giriş Ücreti 2021

Tam…………….: 10 TL

İndirimli……..: 5 TL

Müze kart Atatürk Köşkü ziyareti için geçerli değil.

 Atatürk Köşkü Ziyaret Saatleri? 

Köşk sabah 09.00 da açılmakta olup saat 19.00’a kadar misafirlerini ağırlamaktadır.

  Atatürk Köşkü’ne Nasıl Gidilir?  

Trabzon merkezde iseniz özel aracınızla 10 dk. lik bir mesafeyle ulaşabilir ya da şehir merkezinden kalkan şehir içi ulaşım araçlarıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz

Trabzon Atatürk Köşkü,  şehrin merkezinden araç ile yaklaşık 5-10 dakika mesafede bulunmaktadır. Şehir içi dolmuşlar bölgeye hizmet vermemekte olup, Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin ring seferleri ile ulaşılması mümkündür. Ayrıca şehirde bulunan bazı tur firmalarının şehir içi paket turlarına katılarak da gezebilirsiniz.

.

Trabzon Atatürk Köşkü makalesini yazarak bizimle paylaşan Sn. Melike ve Emrah SANDAL’a teşekkür ederiz.

İnstagram : @melikesndal @emssandal

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.