Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Trabzon Ayasofya Müzesi          

Müze, Trabzon ilinin Ortahisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ortahisar ilçesine bağlı Fatih Mahallesinde bulunur. Kent merkezine 2 km uzaklıktadır.

         Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgiler         

Ayasofya Müzesi, Latinlerin işgalinden kaçan ve daha sonra Trabzon Rum İmparatorluğunun döneminde kral olan Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak inşa ettirilmiştir. 1250 yılında inşasına başlanılan ve 10 yıl sonra tamamlanan müzenin ilk açılışıdır. Bizans’ın son Döneminde inşa edilen Ayasofya Kilisesi, döneminin en önemli yapılarındandır.

Bu kilise taş işçiliğinin ön plana çıkmasıyla ünlüdür.  Kilisenin iç duvarlarında çeşitli dini figürler bulunmaktadır. Kilisenin kare haç görünümlü olması ve merkezi bir kubbeye sahip olması sebebiyle Bizans kiliselerinin geleneksel mimari özelliklerini barındırmaktadır. Revak cephelerinin geometrik desenlere sahip olması ve batı yönündeki mukarnaslı nişler Selçuklu mimari yapısında Selçuklu etkisinin olduğunu kanıtlamaktadır. Kilisenin yanında bulunan kule ise 1427 yılında inşa edilmiştir.

Ayasofya Kilisesi, 1461 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya Kilisesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 2013 yılından itibaren bir bölümü cami olarak hizmet verirken diğer bölümü müze olarak hizmet vermektedir.

   Trabzon Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2024 Yılı

Tam Giriş Ücreti: 60 TL‘dir.

Öğrenci Giriş Ücreti: 20 TL

Müze Kart Geçerlidir.

                    Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri                  

Cami olan bölümü günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Müze bölümü ise  hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

       Trabzon Ayasofya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?          

Ayasofya Müzesi’ne toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Hususi araç ile gelmek isteyenler tabelaları takip ederek ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Trabzon merkezden Fatih mahallesine giden dolmuş ve minibüslere ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.