Trabzon Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Trabzon Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Trabzon Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Kale Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Trabzon ilinin merkezinde Ortahisar mevkiinde bulunmaktadır. Kale,  şehrin en yüksek ve Denize hâkim bir yere kurulmuştur, bunun sebebi denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumaktır.

Kale, Geçmişten günümüze Trabzon ilinde en iyi durumda ulaşabilen eserlerin başında geliyor. Kale, Bizans Çağı’na ait eski temeller üzerinde yükseldiği söylenmektedir. Ayrıca Kalenin surlarının eski bölümleri MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi olarak tarihlenmektedir.

Kale, Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır. Eski kaynaklara göre, hipodroma ait kalıntılar, Kule, Surlar, Hamam, Saray gibi yapıların burada olduğundan bahsedilmektedir.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu kale hakkında şöyle söylemiştir, ”Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cephaneleri vardır.” Diyerek kalenin heybeti ve içerisinde bulunanlardan söz etmektedir.

                   Trabzon Kalesi’ne Giriş Ücreti                 

Giriş Ücretsizdir.

               Trabzon Kalesi Ziyaret Saati                        

 Kale, 08.00-17.00 Saatleri arasında gezilebilir.

               Trabzon Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                  

Kale, Trabzon ilinin merkezinde Ortahisar mevkiinde bulunmaktadır.

Toplu Taşıma ile gidecekler, otogardan Araklı ilçesine giden otobüs veya minibüslerine binerek gidebilirsiniz.  

Şahsi aracınızla gidecekseniz eğer, sahil yolunu takip ederek Araklı ilçesinde bulunan kaleye ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.