Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Trabzon Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Trabzon Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Trabzon Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? –  Trabzon Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Trabzon Kalesi Hakkında;

Trabzon Kalesi, Trabzon ilinin merkezinde Ortahisar mevkiinde bulunmaktadır. Kale,  şehrin en yüksek ve Denize hâkim bir yere kurulmuştur, bunun sebebi denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumaktır.

Trabzon Kalesi, Geçmişten günümüze Trabzon ilinde en iyi durumda ulaşabilen eserlerin başında geliyor. Kale, Bizans Çağı’na ait eski temeller üzerinde yükseldiği söylenmektedir. Ayrıca Kalenin surlarının eski bölümleri MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi olarak tarihlenmektedir.

Trabzon Kalesi, Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır. Eski kaynaklara göre, hipodroma ait kalıntılar, Kule, Surlar, Hamam, Saray gibi yapıların burada olduğundan bahsedilmektedir.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu kale hakkında şöyle söylemiştir, ”Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cephaneleri vardır.” Diyerek kalenin heybeti ve içerisinde bulunanlardan söz etmektedir.

OKUMALISIN  Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Trabzon Kalesi’ne Giriş Ücreti;

Trabzon KalesineGiriş Ücretsizdir.

Trabzon Kalesi Ziyaret Saatleri;

Trabzon Kalesi, 08.00-17.00 Saatleri arasında gezilebilir.

Trabzon Kalesi’ne Nasıl Gidilir;

Trabzon Kalesi, Trabzon ilinin merkezinde Ortahisar mevkiinde bulunmaktadır. Toplu Taşıma ile gidecekler, otogardan Araklı ilçesine giden otobüs veya minibüslerine binerek gidebilirsiniz.  Şahsi aracınızla gidecekseniz eğer, sahil yolunu takip ederek Araklı ilçesinde bulunan kaleye ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir