Trenin Uğramadığı Tek İstasyon – Dalaman Tren İstasyonu – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Trenin Uğramadığı Tek İstasyon olan Dalaman Tren İstasyonu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız..

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon – Dalaman Tren İstasyonu – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Trenin Uğramadığı Tek İstasyon olan Dalaman Tren İstasyonu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız..

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

Muğla ilinin Dalaman ilçesine vakti zamanında bir tren istasyonu yapılmak istenir ve yapılır da, yapılan bu tren istasyonu ilginç hikayesiyle tarihe adını yazdırır. ‘’Dünyanın hiç tren uğramayan ilk ve tek istasyon binası’’… Bize o çok sevdiğimiz yolları hatırlatan, mükemmel Anılar, hikâyeler biriktirmemizi sağlayan bu yerler arasında bir tanesi var ki bugüne kadar duyduğumuz en ilginç hikâyesi olan tren garı olma özelliğine sahiptir. Öyküsünün özeti ise tek kelime ile “karışıklık’’

Yıl 1893, Abbas Hilmi Paşa, o sıralar son Mısır Hıdivi valisi olarak görev yapmaktaydı. Bir gün şu an ki Dalaman ilçesinin bulunduğu bölgeye gider. Av meraklısı Paşa, Bitki örtüsünü, Doğasını çok beğenince bölgeye daha sık uğramaya başladı.   Bölgeye Yollar, Depolar yaptırır. Bataklık alanı kurutturur, Mısırdan özel olarak getirttiği okaliptüs ağaçlarını diktirdi. Böylece bölgenin gelişmesini sağlamıştı Hilmi Paşa.

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

Dalaman’da, Üçüncü Selim’in annesi Mihrişah Hatun’a hediye ettiği bir çiftlik evi vardı. Bu ev Dalyan, Ortaca, Güzelyurt ve Dalaman’ın tamamını sınırları içine alıyordu. Koca Dalaman’ın sahibi olan Abbas Hilmi Paşa, hali hazırda bir çiftliğinin de bulunduğu Dalaman’a 1908 yılında, güzelinden bir av köşkü yaptırmaya karar verdi. Bu tarihlerde Paşa’nın bir inşaat projesi daha vardı; valisi olduğu Mısır’ın İskenderiye kentine de bir tren garı yaptıracaktı. O dönemde demiryolu yapımı Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük projelerinden biriydi.

Bu inşaat planlarını hazırlaması için görevlendirilen Fransız’lar, iki farklı projeyi ve malzemeleri yanlış gemilere yükledi. İşler Paşa’nın planladığı gibi gitmiyordu. Bir karışıklık yaşandı ve Tren Garı için hazırlanan malzemeler Dalaman’a, Av Köşkü için olanlar ise İskenderiye’ye taşındı.  Bir an önce inşaata başlayan işçiler, yanlışlık fark edilinceye kadar garın temelini çoktan atmıştı, hatta binanın önüne bir bilet gişesi bile kurmuşlardı.

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

  Rayları olamayan Tren Garı hala ayakta… 

Dalaman ilçesinde bulunan bu bina 100 yıldan fazla süredir ayakta, özel taşlardan yapılma, yüksek kapılı, görkemli tren garına en yakın raylar 200 km uzaklıkta. Garın çevresinde ise Mısır’dan gelen palmiyeler ona eşlik ediyor.

Abbas Hilmi Paşa tren garını yıktırmak yerine yanına bir de cami yaptırdı.

              Tren Garı Günümüzde ise,                    

1928’de devlet tarafından el konulan tren garı, 1958’e kadar Jandarma Karakolu olarak kullanıldı. Sonra ise Devlet Üretme Çiftliği’ne verildi. Şu anda Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) hizmet binası olarak hayatına devam ediyor.

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

          Dalaman Tren İstasyonu’na Nasıl Gidilir?        

Muğla ili Dalaman ilçe merkezinde bulunmaktadır.  Muğla-Dalaman arası 88 km uzaklıktadır.

 • Muğla ile Ankara arası 622 km ve 8 saat, 53 dakikadır.
 • Muğla ile İstanbul arası 780 km ve 11 saat, 9 dakikadır.
 • Muğla ile İzmir arası 225 km ve 3 saat, 13 dakikadır.
 • Muğla ile Antalya arası 313 km ve 4 saat, 28 dakikadır.
 • Muğla ile Bursa arası 541 km ve 7 saat, 44 dakikadır.
 • Muğla ile Balıkesir arası 392 km ve 5 saat, 36 dakikadır
 • Muğla ile Denizli arası 145 km ve 2 saat, 4 dakikadır.
 • Muğla ile Isparta arası 292 km ve 4 saat, 10 dakikadır.
 • Muğla ile Afyon arası 370 km ve 5 saat, 17 dakikadır.
 • Muğla ile Manisa arası 255 km ve 3 saat, 39 dakikadır.
 • Trenin Uğramadığı Tek İstasyon

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.