Tripolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti -Ziyaret Saati-Denizli

Tripolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti -Ziyaret Saati-Denizli

Sevgili Gezginler bu yazımızda Tripolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Tripolis Antik Kenti Hakkında Bilgiler          

Tripolis Antik Kenti, Denizli ilinin Buldan sınırları içerisinde yer almaktadır. Buldan İlçesi Yenicekent (Beldesi) Mahallesi yer alan Antik Kent merkeze 36 km’dir.

Tripolis Antik Kenti Menderes Nehri kıyısında yamaç üzerine kurulmuştur. Batıya ve kuzeye açılan vadilerle Ege’ye güneydoğusundaki Çürüksu Ovası ve vadileri ile İç Anadolu ve Akdeniz’e ulaşımı bulunan antik kentlerden birisidir. Kentin güneyinde Çürüksu Vadisi’nde kurulmuş olan çağdaşı Laodikeia’ya 30 kilometre, Hierapolis’e ise 20 kilometre uzaklıktadır. Kaynaklarda Tripolis’in ilk adının Apollonia olduğu daha sonra Geç Helenistik Dönem’de Tripolis olarak adlandırıldığı ve ilk kuruluşunun Lidya Devleti zamanında olduğuna ilişkin belgelere rastlanılmaktadır.

Tripolis, Lidya şehirleri arasında yer almasına karşın Frigya ve Karya bölgelerine ulaşımı sağlayan önemli sınır, ticaret ve tarım merkezlerinden biri görünümündedir. Menderes Nehri ile Çürüksu Çayı’nın bereketlendirdiği, Çürüksu Ovası’nın büyük bir bölümüne hâkim kentlerden biri olup, kuruluş biçimiyle ve şehircilik anlayışı ile yörenin en zengin kentleri arasında yer almaktadır.

OKUMALISIN  Selçuklu Uygarlığı Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kayseri

Tripolis’in ilk kuruluşunun Lidyalılar zamanında olmasına karşın, yüzeydeki kalıntılar uslup olarak Roma ve Bizans dönemi mimari özelliklerini ve yapı örneklerini göstermektedir

Tripolis Antik Kenti İ.Ö. II. yüzyıl sonları ile İ.S. I. yyüzyıl ortalarında ve IV. yüzyıl ortalarında birçok deprem ve savaşlara sahne olduğundan çok tahrip olmuştur. Kent en görkemli dönemini Roma Devri’nde yaşamıştır. Tripolis Antik Kenti içerisinde; Tripolis Tiyatrosu,Tripolis Hamamı, Şehir Binası,Apsisli Yapı, Kale ve Surlar ile Su kanalı yer almaktadır.

            Tripolis Antik Kenti Giriş Ücreti                 

Antik Kente Giriş ÜCRETSİZDİR.

            Tripolis Antik Kenti Ziyaret Saaatleri         

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Akköy (Pamukkale) Gölemezli Çamur Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

                 Tripolis Antik Kenti Nerede?                   

Tripolis Antik Kenti Denizli ilinin Buldan sınırları içerisinde yer almaktadır. Buldan İlçesi Yenicekent (Beldesi) Mahallesi yer alan Antik Kent merkeze 36 km’dir.

               Tripolis Antik Kenti Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Denizli-Aydın Karayolu 25 kilometre takip edildikten sonra kuzey yönde ayrılan Denizli Salihli yoluna dönülerek 10 kilometre devam ettikten sonra kuzey yönde ayrılan yol ile 3 kilometre daha devam edilerek Buldan İlçesi Yenicekent (Beldesi) Mahallesi’ne ulaşılır. Antik kent bu mahallenin doğu ve kuzey kısımlarındadır. Denizli otogardan Buldan ve Yenicekent Mahallesine minibüs ulaşımı vardır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.