Tulumtaş Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Tulumtaş Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tulumtaş Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                             Tulumtaş Mağarası                                    

Tulumtaş Mağarası, Ankara ilinin Gölbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gölbaşı ilçesine bağlı Tulumtaş Mahallesi, Karayatak Tepe mevkiinde Parlamenterler Sitesi’nin yanında bulunmaktadır.

Tulumtaş Mağarası (Tuluntaş Mağarası), 1992 yılında Ankara Çevreyolu yol yapım çalışmaları yapılırken taş ocağında dinamit patlatılması sonucu ortaya çıkmış doğal bir mağaradır. Patlama sonucu oluşum yönünden zengin bazı dikit, sarkıt ve sütunlar zarar görüyor. Mağara İncek ve Tulumtaş köyleri arasında yer alıyor.

Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1.5 kilometre, tavan yüksekliği en fazla 5 metreye ulaşırken genelde 1.5 metre ve yine tavan yüksekliği en düşük 50 santimetre olarak belirtilen büyük bir kireç taşı bloğunun içerisinde yer alan mağaranın şu ana kadar 549 metresi tespit edilmiş. MTA tarafından belgelenen mağaranın ömrünün 1 milyon yıl olduğu tahmin ediliyor ve fosil mağara denilen türe göre sınıflanıyor.

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, alınan toprak örneklerinin krom, nikel ve kobalt değerlerinin oldukça yüksek çıkmasının Gölbaşı’ndaki Tulumtaş Mağarası’nın doğrudan okyanus kabuğundaki taşlarla ilişkili olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Özellikle kalsiyum karbonatların çözülmesi sırasında okyanus kabuğundan kaynaklanmış olan taşlardan da etkilenerek çözünen elementlerin suyla beraber hareket edip Tulumtaş Mağarası’nın şekillenmesinde rol oynamıştır. Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu Mağaradan alınan toprak örneklerinin krom, nikel ve kobalt değerlerinin oldukça yüksek çıkması bize doğrudan, okyanus kabuğundaki taşlarla ilişkili olduğunu gösteriyor şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Kültür Bakanlığı tarafından 1.derece doğal sit alanı ilan edilmesine rağmen 3.derece sit alanına dönüştürülmesi neticesinde mağaranın üzerine yerleşim birimleri kurulmuştur.

Bu mağara Damlataş Mağarası’ndan kat kat büyük bir mağara özelliğine sahiptir.  Bu sebeple Ankara Tulumtaş mağarası Türkiye’nin en büyük Damlataş Mağarası konumunda yer alıyor. Mağaranın giriş kısmı sert kayalarla çevrili olup aşağıya doğru inildikçe kaygan ve çamurlu bir zemin yapısına sahiptir. İçerisinde labirent gibi birçok galeri ve dar tünel yer almaktadır.

Mağaranın 2023 yılı içerisinde turizme açılması beklenmektedir. Tam anlamıyla turizme açılmamasına rağmen mağaraya ziyaretçiler gelmektedir. Sizde ziyarete gidebilirsiniz.

                Tulumtaş Mağarası Giriş Ücreti                        

Mağaraya giriş için tam ücret 30TL indirimli ücret ise 15TL dir

Not: 1 – 4 Ağustos arası giriş ücretsizdir.

                     Tulumtaş Mağarası Nerede?                          

Tulumtaş Mağarası, Ankara ilinin Gölbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gölbaşı ilçesine bağlı Tulumtaş Mahallesi, Karayatak Tepe mevkiinde Parlamenterler Sitesi’nin yanında bulunmaktadır. Mağara İncek ve Tulumtaş köyleri arasında yer alıyor.

                Tulumtaş Mağarasına Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler henüz turizme açılmaması sebebiyle otobüsten indikten sonra yürüyerek ulaşım sağlayabilirler. 192, 194, 196, 197 nolu EGO otobüsleri ile yakın duraklarda inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

192 nolu otobüse binenler Parlement Sitesi (650m) veya Sonbaşak Sitesi (900m) duraklarında inerek kısa bir yürüyüşle ulaşım sağlayabilirler.

194, 196, 197 nolu EGO otobüsleri ile gelenler ise Kargen Sitesi (1200m) durağında inip yürüyerek ulaşım sağlayabilirler.

194, 196, 197 nolu EGO otobüsler şu şekilde bir güzergah izlemektedir; 11648 – Opera, 11666 – Sıhhiye, 11615 – Kızılay, 10964 – Milli Kütüphane, 10928 – Taurus Avm, 10737 – Anayasa Mahkemesi, 10609 – Ahlatlıbel, 10541 – İncek Mezarlığı, 10266 – Kargen Sitesi, 11735 – Parlementerler Sitesi

Hususi araç ile gelmek isteyenler konum bilgisini kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.