Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – 2023-2024 Yılı Bilet Fiyatları

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Hangi güzergahlardan geçiyor? Hangi illeri göreceğiz? Duraklarda Ne Kadar Mola Veriyor? Vagon Tipleri Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – 2023-2024 Yılı Bilet Fiyatları

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Hangi güzergahlardan geçiyor? Hangi illeri göreceğiz? Duraklarda Ne Kadar Mola Veriyor? Vagon Tipleri Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Turistik Doğu Ekspresi Nedir?                        

Dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından birinde sefer yapan Doğu Ekspresi’ne yolcu talebi her geçen gün artıyor. Özellikle gençler, doğa tutkunları, fotoğraf çekmek isteyen gruplar başta olmak üzere her yaştan yolcuya ekonomik fiyatlarla yüksek kalitede hizmet sunuluyor.

Turistik Doğu Ekspresi, Klasik Doğu Ekspresinden ayrılan en önemli yanı yataklı vagona sahip olmasıdır. Sizlere bu yazımızda Turistik Doğu Ekspresi Fiyatları? Hangi illerde duruyor? Kalkış Saatleri? Kaç saat Sürüyor? Ve birçok konu hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

              Turistik Doğu Ekspresi Kalkış Saatleri            

Ankara – Kars yönü, Tren  Kalkış Saati: 16.55 , Varış Saati: 23.58, toplam 1 gün 7 saat (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma Günleri)
Kars – Ankara yönü, Tren Kalkış Saati:  23:55, Varış Saati : 05.15,  toplam 1 gün 5 saat 20 dakika (Çarşamba, Cuma ve Pazar Günleri)

        Turistik Doğu Ekspresi Hangi İllerde Duruyor?     

Ankara’dan Kars yönüne giderken; Erzincan, İliç ve Erzurum Duraklarında duruyor.

– Ankara-Kars yönü Erzincan’da 2 saat 20 dakika, İliç’te 3 saat ve Erzurum’da 3 saat bekliyor.

Kars’tan Ankara yönüne gelirken; Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında durmaktadır..

-Kars – Ankara yönü Divriği’de 2,5 saat ve Bostankaya’da 3,5 saat bekliyor.

        Turistik Doğu Ekspresi Vagon Tipleri ve Kapasitesi  

Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşacak. Toplam, Tren 120 kişi kapasiteli ve tamamı yataklı vagondan oluşmaktadır.2 kişilik olarak indirdiğinizde hemen yatmaya hazır haldedir. Yataklar oldukça temiz, çarşaflar temiz olarak veriliyor.

   Turistik Doğu Ekspresi Vagon içerisinde Neler Var?  

Kompartıman içerisinde Mini Buzdolabı, Hemen yanında mini bar boyutlarında küçük bir dolap, Lavabo, raf, Priz ve Valizinizi koymak için üst raf bulunuyor. Kompartıman kapısı içeriden mekanizma ile dışarıdan anahtar ile kitleniyor.  Kapılarda perde var. içeri gözükmüyor. Gezilecek yerlere inerken kapınızı kilitleyebilirsiniz.

            Turistik Doğu Ekspresi Bilet Alma Yolu              

Öncelikle Şunu bilmelisiniz, Biletler 1 Aylık açılıyor. Yani gideceğiniz tarihten 1 ay öncesi bilet aramaya başlamalısınız. Biletlerin satışa sunulma saati bulunmuyor, her saat satış yapılmakta olmakla birlikte bizler Gece 23.55’ten sonra Altta belirttiğimiz İnternet ve uygulama kanallarından denemenizi tavsiye ediyoruz. Şimdi Başlayalım Bileti Nasıl Alacağımıza…

Öncelikle biletler Gece 23:55’ten itibaren her yeni gün için açılıyor.(saatleri 00.15, 00:45-01:00-02:00-03:00 olarak değişebiliyor. Sizler 23.55’ten itibaren bıkmadan sık sık bakmalısınız)

           Bilet Alma Tüyoları ve DETAYLAR…..            

Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait bilgileri doldurarak devam ediyorsunuz. Burada dikkat edilecek nokta, sayfayı sürekli yenileyin çünkü seçilen her koltuk seçen kişi için 10 dakika o kişiye verilmektedir. Satın alma işlemi yapan kişi işlemlerini 10 dakika içinde yapamazsa sayfa kapanabiliyor. o yüzden yılmadan usanmadan bekleyin ve sayfayı yenileyin. Eğer O gün olmazsa bir sonraki gün tekrar denemelisiniz. Bu keyifli yolculuk sizi bekliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına siteden direk alabilir ya da tren bileti satan diğer satış sitelerinden de alabilirsiniz ben size TCDD tarafından satılan bilet alma yöntemini anlatacağım. Resmi bilet satış sitesi için TIKLAYIN

Eybis Uygulaması; Google Play yada App Store’ dan TCDD EYBİS uygulamasını indirerek Kolayca bilet alabilirsiniz.

Giderken ilk durak ANKARA son durak ise KARS, buradan tarihi tek yön mü ya da gidiş dönüş mü onu seçtikten sonra ARA diyorsunuz ve Doğu Ekspresi karşınıza gelecektir.

Daha sonra Buradan Yataklı Vagon’da yer seçiminizi yapınız. ve kişisel Bilgileri Giriniz.

 

Daha sonra kişisel bilgileri girdikten sonra ödeme seçeneği geliyor. Buradan kart ile ödeme yapıp işlemi sonlandırabilirsiniz…

     Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2024 Yılı     

Turistik Ekspreste sadece yataklı vagon bulunduğundan dolayı bilet tercihi yapmak oldukça kolaydır. Sadece paneli takip etmeniz ve gereken bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

Turistik Doğu Ekspresi Tek kişi Fiyatı : 6000 TL (Tek kişi 2 kişilik Yataklı Vagon Fiyatıdır, Yani isterseniz Tek kişi 2 kişilik vagonu kapatabilirsiniz)

Turistik Doğu Ekspresi İki Kişi Fiyatı : 12000 TL – TEK YÖN

(Gidiş – Geliş 2 kişi 24.000 TL)

Not: Fiyatlar 2024 Yılı Nisan Ayına aittir.

            Bilet İndirimleri Aşağıdaki Gibidir…              

 • 13-26 yaş arası%20  indirim
 • Öğretmenlere %20 indirim.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’ne%20 indirim.
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim. 
 • 60-65 yaş yolculara %20 indirim.
 • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
 • Basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
 • TCDD personeli ve ailelerine %20 indirim.
 • 7-12 yaş  çocuklara %50 indirim. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz

  Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler   

         1- Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?                        

Sadece Küçük olmak koşuluyla, kuş, kedi, balık, küçük köpek , evcil hayvan kabul ediliyor. Bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza bilet almanız gerekiyor. Cüzi bir miktar oluyor bu. Ve en önemli şartları örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda seyahat etmenizi değil de , pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor

                   2- Trende Sigara İçiliyor mu?                          

Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Bu bilinen bi durum. Kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikâyet edilmedikten sonra artık siz düşünün içilir mi içilmez mi:) ? Fakat şunu da belirtelim sigara kokusunun ve dumanın koridora yayıldığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim. Artık gerisi size kalmış bir durum.

                                      3- Tuvaletler ?                                       

Yataklı vagonda iki tuvalet bulunmaktadır. vagon birleşim yerlerinde bulunuyor. İnsanlarımız ne kadar iyi kullanırsa o kadar temiz bulabilirsiniz.

                       4- Yemek Bulunuyor mu?                                  

Evet, trende  yemekli vagon bulunmakta hatta arzu eden yolcular için restoranda alkol satışı da yapılıyor.. Fiyatlar konusunda çok yüksek değil ama ucuz da diyemeyiz. Normal aldığımız fiyattan biraz pahalı çünkü Ama aradığınız çoğu yemek türü bulunmuyor, Sizlere tavsiyemiz yanınızda yolculuk esnasında yiyecek yemek-içecek türü şeyleri almanızdır. Uzun yolculuk olacak çünkü 🙂

                           5- Yorucu Oluyor mu?                                 

Koltukta seyahat etmek  yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemeyiz.uyuyarak gidiyorsunuz sonuçta. Tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Biraz yorulacaksınız. Ama bu tatlı bi yorgunluk. Siz anı yaşayın..

                   6- Vagonlarda Priz var mı?                             

Evet var, ama yanınızda uzatma kablosu mutlaka getiriniz.

                        7-Temizlik Konusu                                       

Gayet temiz çarşaf, pike, yastık ve battaniyeler geldiğinizde hazır oluyor. Yolculuk süreci boyunca çöp almaya gelen görevli oluyor.

8-Sevgilim ile Aynı Vagonda Yolculuk edebilir miyiz..?

En Çok Sorulan soruların başında geliyor. Soy ismi farklı olan Bayan – Erkek aynı vagona bilet alabilir mi?
Cevap : EVET, aynı vagonda sevgiliniz işe yolculuk yapabilirsiniz..

                     9- Kapılar Kitleniyor mu?                          

Evet kitleniyor. Güvenli bir ortam oluşuyor.

                      10- Kapıda Perde Var mı?                           

Kapıda Perde var. İçeri gözükmüyor.

Yola çıkmadan önce size tavsiyelerimiz olacak;

Ankara Garı çevresinde hiçbir alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok, yalnız Ankara garı içerisinde ATG AVM’de ve diğer mağazalardan her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buraya gelmeden her türlü eşyanızı ayarlayıp geliniz.  Şu eşyalar sizler için yeterli olacak dersek;

-3’lü priz kurtarıcı rolüyle başta geliyor

-Termos, kupa, kadeh, bardak

-ıslak/kuru mendil, masa örtüsü

-Kamp ocağı, tava, kahve makinesi…

-Kahvaltılık malzemeleri, ekmek almayı unutmayın

-Plastik çatal, bıçak, bardak, tabak

-Çay, su, kahve, kola, gibi her çeşit içecek

-Kuruyemiş, cips, çikolatalar…

Romantik bir ortam için ise, renkli ışıklar, fotoğraflar, mumlar, tütsü, ufak aksesuarlar, kablosuz hoparlör, kitap sizler için yeterli olacaktır.

  Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler   

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Cansu dedi ki:

  Çok mükemmel bir yazı olmuş çok bilgi verdi gerçekten teşekkürler

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz…