Türk Hava Kurumu Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Türk Hava Kurumu Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Türk Hava Kurumu Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati? hakkında bilgiler vereceğiz.

      Türk Hava Kurumu Müzesi Hakkında Bilgiler    

Türk Hava Kurumu Müzesi, Türk Havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmak için 2002 yılında açılmıştır. Müze hem açık hem de kapalı sergi alanından oluşmaktadır. Modern müzecilik anlayışı içinde inşa edilen THK Müzesi 287 metrekare kapalı ve 5.294 metrekare açık alandan oluşmaktadır.

Müze alanı içerisinde tarihi Paraşüt Kulesi, orijinal ve model uçakların sergilendiği bahçe ile tarihi nitelikteki belge ve eserlerin sergilendiği Müze Binası yer almaktadır. Müzede, Türk Hava Kurumu ve Türk Sivil Havacılık tarihi hakkında 747 adet eser, belge ve fotoğraf sergilenmektedir.

Müzesi’nin kapalı olan kısımlarında, çok sayıda doküman, fotoğraf ve malzemeyle zenginleştirilmiş, dünyada ve Türkiye’de günümüze dek havacılık tarihini gösteren vitrinler bulunmaktadır. Kayseri TOMTAŞ Fabrikasının görüntüleri,  Türk Hava Kurumunda kullanılan üniforma, madalya ve bröveler, THK’nin havacılık faaliyetlerini gerçekleştirdiği Türkkuşu Genel Müdürlüğü ve İnönü Eğitim Merkez Müdürlüğünün maketleri vardır. Bunların dışında, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar’a uçuşunu ve gene Sultan IV. Murat döneminde yaşamış olan bilim adamı Lagari Hasan Çelebi’nin, 64 kg barutla çalışan yedi kollu roketi ateşleyerek Sarayburnu açıklarında göğe doğru yükselişini gösteren maketler yer almaktadır.

OKUMALISIN  Mahperi Hatun Kervansarayı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Nutuk’un ilk basımı, Uluslararası Genç Ressamlar Resim Yaraşmasında dereceye giren gençlerin yaptığı THK’nin bugüne kadar bastırmış olduğu pullar bulunmaktadır.

             Tarihi Paraşüt Kulesi Hakkında Bilgiler           

Tarihi Paraşüt Kulesi 1937 yılında Türk ve Rus mühendisler tarafından inşa edilmiştir. Aktivite paraşüt atlayışlarında 01 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında faaliyettedir.

Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından belirlenmiş ve havacılık spor disiplinlerinden biri sayılan serbest paraşütçülüğü özendirmek amaç edilmiştir. Paraşüt Kulesinin yüksekliği 41,10 metredir. Meteorolojik şartlar uygun olduğunda, 45-90 kg arasında ve 16 yaşından büyük, sağlık yönünden problemi olmayan isteyen her ziyaretçi atlayış yapabilme şansına sahiptir.

           Türk Hava Kurumu Müzesi Ziyaret Saatleri          

Müze, Pazartesi dışında haftanın her günü 07:30-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yaz sezonunda ise 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

            Türk Hava Kurumu Müzesi Giriş Ücreti                     

Girişi Ücretsizdir. Ayrıca Burada çocuk oyun alanları ve ücretsiz paraşüt atlayışlarından yaralanabilirsiniz.

                   Türk Hava Kurumu Müzesi Nerede?                 

Müze, Ankara’nın Altındağ ilçesi, Ulus Semti, Hipodrom Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ankara Gar olarak bilinen yerin karşısında, Ankara Spor Salonu’nun hemen yanındadır.

OKUMALISIN  Çamlıpınar Göleti Dipsizgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Düzce

             Türk Hava Kurumu Müzesi Nasıl Gidilir?          

Müze merkezi bir yerde bulunduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, minibüs, taksi veya hususi aracınızla gidebilirsiniz. Türk Hava Kurumu Müzesine Ulus Semtine giden tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulus olarak bilinen yere uzaklığı 5 dk yürüme mesafesindedir.

Metro ile gelmeyi düşünüyorsanız; Ulus durağından inip Gençlik parkı içerisinden geçip ulaşabilirsiniz. Ya da Atatürk Kültür Merkezi Durağı’nda inerek buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Müze’ye Yakın duraklar

  • 11555 – Ankara Arena Spor Salonu 155 metre uzaklıkta, 2 dk yürüme mesafesi
  • 11526 – Atatürk Kültür Merkezi 263 metre uzaklıkta, 4 dk yürüme mesafesi
  • 11529 – Atatürk Kültür Merkezi 365 metre uzaklıkta, 5 dk yürüme mesafesi
  • 11530 – Atatürk Kültür Merkezi 388 metre uzaklıkta, 5 dk yürüme mesafesi
  • Bu Metro hatları Müzenin yakınından geçiyor: Metro – M1
  • Bu Otobüs hatları Müzenin yakınından geçiyor: Otobüs – 365, Otobüs – 398-3, Otobüs – 442-3, Otobüs – 522, Otobüs – 540

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.