Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? İstanbul’da Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.


Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul
ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde İbrahim Paşa Sarayında bulunmaktadır. Geçmişten günümüze Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi olarak ta bilinmektedir. Müze içerisinde, Halı Bölümü, El Yazmaları ve Hat Sanatı Bölümü , Ahşap Eserler Bölümü, Taş Sanatı Bölümü, Keramik ve Cam Bölümü, Maden Sanatı Bölümü ve Etnografya Bölümleri bulunmaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgiler verecek olursak;

Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla , 1914  yılında Süleymaniye Külliyesi İmaretler bölümünde hizmet vermeye başlayan müze, 1983 yıllında İbrahim Paşa Sarayı’na taşınarak ziyaretçilere açılmıştır. Yaklaşık 40.000 üzerinde eserin bulunduğu bu müzede Metal işlerden, Tekstil ürünlerine, savaşlarda kullanılan silahlarından, sanat eseri halı dokumalara kadar birçok eser bulunuyor. Ayrıca, Taş, pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, cam eşyalar, el yazma kitaplar  ve 13 yy. Selçuklu halıları ve sonraki dönemlere ait parçalar sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Sait Faik Abasıyanık Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Türk ve İslam Eserleri Müzesinin Halı Bölümünün alt katında Türk Kültürünün günlük yaşamı ve Etnoğrafik eserlerinin sergilendiği bölüm de ilgi görmektedir.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti;

Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 42 TL’dir.

18 yaş Altı ve 65 yaş üstü ÜCRETSİZDİR.

Eğer Müze kartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Binbirdirek, Atmeydanı Caddesi  No:12, Fatih-İstanbul

Tel:  (0212) 518 18 05

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde İbrahim Paşa Sarayında bulunmaktadır. Sultanahmet Meydanında, Sultan Ahmet Cami karşısında bulunuyor.

OKUMALISIN  Kariye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’ndan Gelecekler; Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattına Binip  Sultanahmet Durağı’nda inip yürüyerek gidebilirler.

Anadolu Yakası’ndan Gelecekler; Eminönü, Kabataş ya da Karaköy’e kadar gelebilir, Buradan Tramway ile gidebilirsiniz. Eminönü’nden yürüyerek ile de ulaşabilirsiniz. İkinci bir alternatif olarak, Marmaray ile Sirkeci’ye kadar gelip, yine buradan tramvaya binip yada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.