Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi – ANKARA

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Nerede?

Müze, Ankara İlinin Ulus Semtinde bulunan 89 Yıl hizmet vermiş olan İş Bankası Binası müze olarak kullanıma açıldı. Ankara tarihinin en eski ve önemli bir yerinde olan müze, geçmişten günümüze İş Bankasının tarihini bizlere aktarmaktadır.

                Bağımsızlık Müzesi Hakkında Bilgiler              

1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye İş Bankası, milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan bugüne kadarki birikimini toplumla paylaşmak üzere, Ankara Ulus’taki tarihi binasını müzeye dönüştürdü.

Başkent Ankara’nın simge binalarından biri olan ve gerek tarihi gerekse mimari öneme sahip olan tarihi bina İtalyan Mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanarak 1929 yılında yapılmış. Betonarme üzerine Ankara taşı kullanılarak inşa edilen yapının süslü ön cephelerinde Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerindendir.

Muhteşem mimarisi ve görüntüsüyle Bir dönem İŞ Bankası Genel Müdürlüğü olarak da hizmet veren yapı günümüzde Ankara Şubesi olarak hizmet vermekteydi.

Başkent Ankara’da Ulus ve çevresinin proje kapsamında bir düzenleme yapılmaktadır. Bu proje kapsamında, Ulus ve çevresinin Trafiğe kapatılma projesi, Eski binaları gün yüzüne çıkartma, Eski Sümer Bankası binası, Defterdarlık Binası, Maliye Bakanlığına ait binanın ve Ankara Valiliğinin Sosyal Bilimler Üniversitesine Devredilmesinin İş Bankasına ait bu binanın müzeye dönüştürülmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

             Türkiye İş Bankası Müzesi Giriş Ücreti                  

Müze’ye Giriş ÜCRETSİZDİR.

                                      Müze Ziyaret Saatleri                             

Pazartesi günleri hariç 10.00 – 18.00 arasında açıktır.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde Çankırı caddesi olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Ulus olarak bilinen Ankara’nın En işlek caddesine giden otobüs veya Dolmuşa bindiğinizde kolayca ulaşabilirsiniz. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin hemen yanındadır. Eski Valilik binasına yakındır.

Yaya trafiğine açıktır. Araç ile gelecek gezginler Hacı Bayram Veli Cami otoparkını ve çevrede bulunan otoparkları kullanabilirler.

Metro ile Gidecekler;

Metro’nun Ulus durağı Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesine en yakın metro durağıdır. Metro – M1, Metroyu kullanacak kişiler ile Ulus Durağından indikten sonra Ulus Heykel çıkışından çıkarak Heykele geldikten sonra sol tarafta bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.