Anasayfa / Ankara / Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Nerede?

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ankara İlinin Ulus Semtinde bulunan 89 Yıllık tarihiyle hizmet vermekte olan İş Bankası Binası müze olarak kullanıma açıldı. Ankara tarihinin en eski ve önemli bir yerinde olan müze, geçmişten günümüze İş Bankasının tarihini bizlere aktarmaktadır.

 Bağımsızlık Müzesi Hakkında Bilgiler

1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye İş Bankası, milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan bugüne kadarki birikimini toplumla paylaşmak üzere, Ankara Ulus’taki tarihi binasını müzeye dönüştürdü.

Başkent Ankara’nın simge binalarından biri olan ve gerek tarihi gerekse mimari öneme sahip olan tarihi bina İtalyan Mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanarak 1929 yılında yapılmış. Betonarme üzerine Ankara taşı kullanılarak inşa edilen yapının süslü ön cephelerinde Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerindendir.

Muhteşem mimarisi ve görüntüsüyle Bir dönem İŞ Bankası Genel Müdürlüğü olarak da hizmet veren yapı günümüzde Ankara Şubesi olarak hizmet vermekteydi.

OKUMALISIN  Kozak Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kamp - Piknik - İzmir

Başkent Ankara’da Ulus ve çevresinin proje kapsamında bir düzenleme yapılmaktadır. Bu proje kapsamında, Ulus ve çevresinin Trafiğe kapatılma projesi, Eski binaları gün yüzüne çıkartma, Eski Sümer Bankası binası-Defterdarlık Binası-Maliye Bakanlığına ait binanın ve Ankara Valiliğinin Sosyal Bilimler Üniversitesine Devredilmesinin İş Bankasına ait bu binanın müzeye dönüştürülmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Giriş Ücreti 

Müze’ye Giriş ÜCRETSİZDİR.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç 10.00 – 18.00 arasında açıktır.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde Çankırı caddesi olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Ulus olarak bilinen Ankara’nın En işlek caddesine giden otobüs veya Dolmuşa bindiğinizde kolayca ulaşabilirsiniz. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin hemen yanındadır. Eski Valilik binasına yakındır.

Metroyu kullanacak kişiler ile Ulus Durağından indikten sonra Ulus Heykel çıkışından çıkarak Heykele geldikten sonra sol tarafta bulunmaktadır.

Yaya trafiğine açıktır. Araç ile gelecek gezginler Hacı Bayram Veli Cami otoparkını ve çevrede bulunan otoparkları kullanabilirler.

OKUMALISIN  Hisarköy (Asarköy) Ilıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

-Metro ulus durağı Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesine en yakın metro durağıdır. Metro – M1

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir