Türkiye’de Kışın Gezilecek En İyi 10 Yer – Kayak Merkezi – Doğal Güzellik

Türkiye’de Kışın Gezilecek En İyi 10 Yer – Kayak Merkezi – Doğal Güzellik

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Türkiye’de Kışın Gezilecek En İyi 10 Yer – Kayak Merkezleri – Doğal Güzellikler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

            Türkiye’de Kışın Gezilecek En İyi 10 Yer            

                1 – Uludağ Kayak Merkezi – Bursa                 

Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin en büyük kış sporları ve kayak sporları merkezidir Uludağ Kayak Merkezi Uludağ Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır Türkiye’nin kış turizmi açısından en çok tercih edilen noktalarından biridir. Neden derseniz , gerek tesisin konumu ve kayak yapma imkanları olsun gerekse bölgedeki konaklama-yeme içme imkanları kayak merkezini cazip hale getirmektedir. Bursa Uludağ Kayak Merkezi.  Özellikle okulların yarı yıl tatile girmesiyle birlikte aşırı bir yoğunluğa ulaşıyor.  Sömestr ve yılbaşı tatilinin vazgeçilmez ve en çok tercih edilen yerdir diyebiliriz.

            2- Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli           

Kocaeli’ye bağlı olan Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de büyük bir öneme sahiptir. Ormanlık bir alan içerisinde bulunan Kartepe, önemli bir kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın olması sebebiyle Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yerdir aynı zamanda.

         3- Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum            

Palandöken Dağı Erzurum’un güneyinde yer alan 3185 m. yüksekliğinde zirveye sahiptir. Palandöken Kayak Merkezi 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli bir yapıya sahiptir. Kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Yüksek kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezleri içerisinde yerini almıştır.2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum,  New York Times Gazetesi tarafından belirlenen Dünya’daki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir.

                   4- Davraz Kayak Merkezi – Isparta       

Isparta Davraz Dağı, Göller Yöresi Bölgesinde bulunmaktadır. Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında bulunan ve kış sporlarının yapıldığı dağlarımızdandır. Davraz dağının yüksekliği 2635 metredir. Isparta Davraz Kayak Merkezi; Bursa Uludağ ve Bolu kartalkaya’da bulamayacağınız uzunluktaki pistleri ile kayakçıların göz bebeği haline gelmiştir.

OKUMALISIN  Yalova'da Gezilecek En İyi 10 Yer – Yalova Gezi Rehberi

                    5- Gölcük Milli Parkı – Bolu             

Bolu Gölcük Gölü, Adını Bolu’nun merkez ilçesine bağlı bir köy olan Gölcük’ten almıştır. Yürüyüş parkurları, manzara seyir terasları, piknik alanlarıyla eşsiz bir görüntü sunmaktadır.  Gölcük, Abant Gölü’ne göre daha küçük ve şirindir.  Göl kenarında Dinlenme Evinin de bulunduğu milli park ve mesire yeri alanı içerisinde, içerisinde evcil hayvanlarında olduğu kafeteryalar yer alıyor. Girişte sol tarafta bir kafeterya bulunuyor. Orada işinize yarayacak her şey mevcut mangal malzemeleri , hediyelik eşyalar , Meşrubatlar  eksik bir şeyiniz varsa telaşlanmayın aradığınız her şeyi orada bulacaksınız.

        6- Erciyes Kayak Merkezi  – Kayseri             

Erciyes kayak merkezi Kayseri şehir merkezine 25 km. uzaklıktadır.19 Nisan 1989 tarih ve 20144 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 23 Mart 1989 tarih ve 89/13900 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Erciyes kayak merkezi uluslararası standartlara sahiptir. Uluslararası spor organizasyonlarının da vazgeçilmez merkezi haline gelmiştir. 3 yıldır Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Skorboard Avrupa Kupası’na ve 2 yıldır FIS Snowboard Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyor. Dünyada bir ilk olan pistlerde kask takma zorunluluğu da Erciyes Kayak Merkezi’ndeki güvenliğin ne derece önemli olduğunu bize gösteriyor.

                   7- Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars        

Kars Sarıkamış Kayak merkezi 2000 – 2900 metre yükseklik ortalamasında bulunan bir platoda yer alır. Kars Sarıkamış  Kayak merkezi, günlük ortalama 15 bin civarında kayakçıya hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezi Kompleksi içerisinde, 2 adet mekanik telesiyej ile 5 adet normal pist yer almaktadır.

Kış aylarında kar kalınlığının 2 metreye kadar çıktığı görülmektedir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezinde alp dağlarında görülen kristal kar denilen kar tipi görülmekte ve bu nedenle kayak sporu açısından el verişli bir merkezdir. Sarıçam ormanlarının arasında bulunması da  Kayak merkezine ayrı bir doğal güzellik katmaktadır.

OKUMALISIN  Aydın Paşa Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir - Piknik - Mangal - Kamp

                               8- Trabzon Uzungöl                         

Karadeniz Bölgesinin doğu bölümünde yer alan Uzungöl, ilk başta Of ilçesine bağlı iken 1948 yılında. Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunmaktadır. Trabzon’a uzaklığı 99 km ilçeye olan uzaklık 19 km ve deniz seviyesinden 1090 m yüksektedir. Uzungöl’ün bugünkü oluşumu Karesder yaylasının doğusundan Uzungöl’e kuş bakışı bakan yamacın heyelan sonucu akarsuyun önü toprakla kesilmiştir. Heyelanla biriken toprak gittikçe iyi sertleşmiş daha sonra bu toprak normal bir kara parçası haline gelmiştir.

             9 – Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu              

 

Türkiye kış turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi hem günlük kayak yapmak için hem de profesyonel olarak yapılan Snowboard sporu içinde önemli bir yere sahiptir. Bolu il merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan Kayak Merkezi’ne özel aracınızla ya da il dışından gelecekler için hava yolculuğu ile Bolu ya ulaşabilirsiniz.

Bolu il merkezi ile arasında 40-45 dakika uzaklığı olan kayak merkezi, kış sezonu boyunca yoğun bir ilgi görmektedir. Türkiye’nin gözde kayak merkezleri arasında yer alan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, çevresindeki çam ağaçlarıyla da muhteşem bir görünüm sunar. Kayak Sezon aralık-mart ayları arasındadır. Kayak merkezinde oteller bulunmaktadır. Bu otellerde konaklama sağlayabilirsiniz.  Kış ayına girdiğimiz şu günlerde otellerin yoğunluk seviyeleri fazla olduğundan yerinizi bir an önce ayırmalısınız.

                   10- Kapadokya -Nevşehir                         

Kapadokya, Peribacaları sayesinde yaz – kış boyunca çok fazla turist çekmektedir. Balon Turu ile gezme keyfini yaşadığınız bu yer özellikle kış aylarında görülmeye değer güzelliktedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.