Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler hakkında önerilerde bulunacağız. Ayrıca Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler ayrıntılı incelemeniz için yazıların altlarına linkler ekledik. Detaylı incelemek isteyenler linklerden faydalanabilir.

                    Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler                 

                         1- Kartepe Kayak Merkezi                            

Kartepe ilçesi, Mart 2008 tarihinde 5747 sayılı kanunla; bünyesinde Köseköy, Uzunçiftilik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye; Büyük Derbent, Arslanbey, Sarımeşe ve Suadiye ilk kademe belediyelerini bulundurmak suretiyle kurulmuş ve kısa bir zaman içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının yapılanması tamamlanmış bir ilçedir.

Kocaeli’ye bağlı olan Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de büyük bir öneme sahiptir. Kartepe, önemli bir kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın olması sebebiyle Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yerdir aynı zamanda.

 Kartepe Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                            2- Soğuksu Milli Parkı                          

Soğuksu Milli Parkı İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara ili sınırları içinde olup, 1959 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 1.050 hektar iken 1997 yılında yapılan sınır değişikliği ile 1.187 hektar olarak belirlenmiştir. Parkın bulunduğu arazi volkanik bir yapıya sahiptir, bu sebep ile içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Sıcak su alanlarının çok olması kaplıca turizminin gelişmesini sağlamıştır.

Soğuksu Milli Parkı bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Parka hâkim olan ağaç türleri karaçam, sarıçam, göknar ve gürgendir. Bunun dışında çeşitli çayır otları ve çiçekler bulunmaktadır. Yabani çilek, yabani gül, ahlat, bodur ardıç, yabani fındık, titrek kavak ve bazı meşe türleri de bulunan diğer bitki türleridir. Dağ lalesi önemli bitki türleri arasındadır. Türkiye’nin Endemik Bitki Türleri Listesinde yer almaktadır.

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                   3- Bolu Gölcük Tabiat Parkı                      

Bolu Gölcük Gölü, Bolu il merkezi Mesciler köyünde bulunur. Bolu Abantla karıştırmayınız.  Bolu merkezden 17 km uzaklıktadır. İstanbul, Ankara ve Bolu ilinde yaşayanların hafta sonu günü birlik küçük kaçamak yaptıkları yerdir. Burada Ormanla gölün muhteşem görüntüsüyle huzur bulabilme , ailenizle ve sevdiklerinizle güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Gölün Yapay bi Göl olduğunu belirtmek isterim.

Adını Bolu’nun merkez ilçesine bağlı bir köy olan Gölcük’ten almıştır. Yürüyüş parkurları, manzara seyir terasları, piknik alanlarıyla eşsiz bir görüntü sunmaktadır.  Gölcük, Abant Gölü’ne göre daha küçük ve şirindir.  Göl kenarında Dinlenme Evinin de bulunduğu milli park ve mesire yeri alanı içerisinde, içerisinde evcil hayvanlarında olduğu kafeteryalar yer alıyor. Girişte sol tarafta bir kafeterya bulunuyor. Orada işinize yarayacak her şey mevcut mangal malzemeleri , hediyelik eşyalar , Meşrubatlar  eksik bir şeyiniz varsa telaşlanmayın aradığınız her şeyi orada bulacaksınız.

Gölcük Tabiat Parkı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.. 

                  4- Bursa Uludağ Kayak Merkezi                   

Bursa Uludağ Kayak Merkezi, Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin en büyük kış sporları ve kayak sporları merkezidir Uludağ Kayak Merkezi .Uludağ Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Ortalama yüksekliği 2543 m dir. Dağın ortalama uzunluğu 40 km, Genişliği ise 15-20 km arasındadır.

Türkiye’nin kış turizmi açısından en çok tercih edilen noktalarından biridir. Neden derseniz , gerek tesisin konumu ve kayak yapma imkanları olsun gerekse bölgedeki konaklama-yeme içme imkanları kayak merkezini cazip hale getirmektedir. Bursa Uludağ Kayak Merkezi.  Özellikle okulların yarı yıl tatile girmesiyle birlikte aşırı bir yoğunluğa ulaşıyor.  Sömestr ve yılbaşı tatilinin vazgeçilmez ve en çok tercih edilen yerdir diyebiliriz.

Kış sporları merkezi olmanın yanı sıra doğal güzelliği ile de Uludağ Ülkemizin en önemli dağlarından biridir ve ayrıca Milli Park olarak ilan edilmiştir. Uludağ’da kış aylarında kayak ve diğer kış sporları yapılmakla birlikte, yaz aylarında da günübirlik aktiviteler, kampçılık, trekking gibi sportif faaliyetler de yapılabilmektedir. Yazında gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Yeşilliği ve çam ağaçlarının eşsiz güzelliğinin tadına doyum olmuyor.

Uludağ Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

               5-  Palandöken Kayak Merkezi               

Palandöken Dağı Erzurum’un güneyinde yer alan 3185 m. yüksekliğinde zirveye sahiptir. Palandöken Kayak Merkezi 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli bir yapıya sahiptir. Kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Yüksek kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezleri içerisinde yerini almıştır.

 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir.

Palandöken Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                           6- Bolu Abant Gölü                                 

Bolu Abant Gölü ve Abant Tabiat Parkı Dört mevsim olağanüstü güzellikte görsellik sunmasıyla meşhurdur. İlkbaharda gitseniz gölün etrafında bulunan ağaçlarda açmaya başladığı tomurcukları- çiçekleri, Yazın gelmesiyle güneşi- gölün berraklığını ve muhteşem çam ağaçlarıyla çevrili ormanı, Sonbaharın gelmesiyle ağaçların yapraklarının renklerinin değişiminin Bolu Abant Gölüne verdiği rengarenk doğa harikasını, Kış gelmesiyle birlikte yağan karın çam ağaçlarının üstüne örtü olması gölü ziyarete gelen misafirlere eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Bolu Abant Gölü ve Abant Tabiat Parkı ziyaret severler için çok farklı aktiviteler sunmaktadır. Bunlara değinecek olursak ,Masalarla çevrili olan bölgede mangal yapma imkanı bulunuyor. Kamp kurabilceğiniz alanlar , Balık tutabilceğiniz yerler , yürüyüş yapma imkanı , Bisiklete binme imkanı sunmaktadır. Abant Gölüne gittiğinizde karşınıza dizi çekimi yapanları , klip çekenleri görürseniz hiç şaşırmayın ,herkes bu doğal güzellikten faydalanmaya çalışıyor.

Bolu Abant Gölü Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                                7- Trabzon Uzungöl                            

Karadeniz Bölgesinin doğu bölümünde yer alan Uzungöl, ilk başta Of ilçesine bağlı iken 1948 yılında. Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunmaktadır. Trabzon’a uzaklığı 99 km ilçeye olan uzaklık 19 km ve deniz seviyesinden 1090 m yüksektedir. Doğusunda Rize ilinin İkizdere İlçesi, güneyde Bayburt İli, Batıda Sürmene İlçesi, Kuzeyde Dernekpazar İlçesi kuzey doğusunda Of İlçesi ile çevrilmiştir. Uzungöl’ün bugünkü oluşumu Karesder yaylasının doğusundan Uzungöl’e kuş bakışı bakan yamacın heyelan sonucu akarsuyun önü toprakla kesilmiştir. Heyelanla biriken toprak gittikçe iyi sertleşmiş daha sonra bu toprak normal bir kara parçası haline gelmiştir. Bu kara parçası daha sonra suyun götürmesini engellemiştir.

Uzungöl Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

               8- Kars Sarıkamış Kayak Merkezi                

Kars Sarıkamış Kayak merkezi 2000 – 2900 metre yükseklik ortalamasında bulunan bir platoda yer alır. Kars Sarıkamış  Kayak merkezi, günlük ortalama 15 bin civarında kayakçıya hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezi Kompleksi içerisinde, 2 adet mekanik telesiyej ile 5 adet normal pist yer almaktadır.

Kış aylarında kar kalınlığının 2 metreye kadar çıktığı görülmektedir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezinde alp dağlarında görülen kristal kar denilen kar tipi görülmekte ve bu nedenle kayak sporu açısından el verişli bir merkezdir. Sarıçam ormanlarının arasında bulunması da  Kayak merkezine ayrı bir doğal güzellik katmaktadır.

Ayrıca çığ tehlikesi olmaması olması , ve tabi telesiyejlerde sıra beklenmemesi de ayrı bi güzelliktir. popülaritesi yüksek kayak merkezlerine nazaran çok yüksek fiyatlar ödemeden kayak yapabileceğiniz kayak merkezimizdir.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

               9- Isparta Davraz Kayak Merkezi            

Isparta Davraz Dağı, Göller Yöresi Bölgesinde bulunmaktadır. Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında bulunan ve kış sporlarının yapıldığı dağlarımızdandır. Davraz dağının yüksekliği 2635 metredir. Isparta Davraz Kayak Merkezi; Bursa Uludağ ve Bolu kartalkaya’da bulamayacağınız uzunluktaki pistleri ile kayakçıların göz bebeği haline gelmiştir. Davraz kayak merkezi  bu haliyle diğer kayak merkezlerinden bir eksiği yoktur. Sadece biraz tesisteki ekipmanlar biraz yavaş çalışıyor. aşırı kalabalık olmamasıda ayrı bir güzellik rahat rahat kayabiliyorsunuz.

Isparta Davraz Kayak Merkezi, Isparta ilinin 26 km güneydoğusunda yer almaktadır. En yakın yerleşim yeri olan Çoban isa Köyü’ne sadece 8 km uzaklıktadır. Davraz Kayak Merkezi, Kulovası Yaylasında Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer alır.  bitki örtüsünü, çam, ardıç, sedir den oluşturmaktadır.

Isparta Davraz Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                         10- Ilgaz Kayak Merkezi                         

Ilgaz sıradağları üzerinde yer alan Çankırı Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkının içerisinde yer almaktadır. Kayak merkezine giriş yapabilmek için önce milli parka girmelisiniz. Tabi giriş ücreti bulunmaktadır. Otomobil-15, küçük minibüs -25 , büyük minibüs -30 ,midibüs (40 kişilik)- 40 , otobüsler için giriş isi 75 tl dir. Kayak merkezinin Ortalama yüksekliği 2850 m dir. Kayak merkezinde, Federasyonuna ait birde tesis bulunmaktadır tesiste telesiyej ve teleksi ücreti günlük sınırsız 60 tl dir. Yürüyen bant ve teleksi ücretsizdir.

Kayak merkezindeki spor kıyafetleri , eğitimler, etkinlikler için ayrı ücret ödemeniz gerekiyor. Gerek günü birlik kayak yapanlar gerekse snowboard sporu yapanlar için son derece güzel ve keyifli bir kayak merkezidir. Kayak merkezinde sisli havanın etkileri yer yer görülmektedir. Bu yüzden hakim olduğu inişler daha yavaş bir şekilde yapılmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                11- Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi                   

Türkiye kış turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi hem günlük kayak yapmak için hem de profesyonel olarak yapılan Snowboard sporu içinde önemli bir yere sahiptir. Bolu il merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan Kayak Merkezi’ne özel aracınızla ya da il dışından gelecekler için hava yolculuğu ile Bolu ya ulaşabilirsiniz.

Bolu il merkezi ile arasında 40-45 dakika uzaklığı olan kayak merkezi, kış sezonu boyunca yoğun bir ilgi görmektedir. Türkiye’nin gözde kayak merkezleri arasında yer alan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, çevresindeki çam ağaçlarıyla da muhteşem bir görünüm sunar. Kayak Sezon aralık-mart ayları arasındadır. Kayak merkezinde oteller bulunmaktadır. Bu otellerde konaklama sağlayabilirsiniz.  Kış ayına girdiğimiz şu günlerde otellerin yoğunluk seviyeleri fazla olduğundan yerinizi bir an önce ayırmalısınız. Bolu il merkezi üzerinden aracınızla gelecekseniz eğer, aracınızda kesinlikle zincir bulundurmayı unutmayın!

Kartalkaya Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                     12- Erciyes Kayak Merkezi                        

Erciyes kayak merkezi Kayseri şehir merkezine 25 km. uzaklıktadır.19 Nisan 1989 tarih ve 20144 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 23 Mart 1989 tarih ve 89/13900 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Kayak yapabilmek için en uygun olan zaman Aralık-Nisan aylarıdır. 15 Kasım-1 Mayıs arası kayak sezonudur.

Erciyes kayak merkezi uluslararası standartlara sahiptir. Uluslararası spor organizasyonlarının da vazgeçilmez merkezi haline gelmiştir. 3 yıldır Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Skorboard Avrupa Kupası’na ve 2 yıldır FIS Snowboard Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyor. Dünyada bir ilk olan pistlerde kask takma zorunluluğu da Erciyes Kayak Merkezi’ndeki güvenliğin ne derece önemli olduğunu bize gösteriyor.

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                 13- Antalya Saklıkent Kayak Merkezi               

Saklıkent Kayak Merkezi Antalya merkezine 45 kilometre mesafededir. Antalya’da yer alan Saklıkent Kayak Merkezi 2550 m yüksekliğindedir. Saklıkent kayak merkezi, Beydağlarında bulunmaktadır. Antalya Havaalanı’na uzaklığı 65 kilometredir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde sıcaklık, gündüzleri – 5 derecenin altına nadiren düşmektedir. Kayak mevsiminin ortalama 75 günü de güneşli geçmektedir. Ülkemizde ekvatora en yakın olan kayak merkezidir.

Saklıkent Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

                  15- Elmadağ Kayak Merkezi                

Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler  bir diğer yer ise Elmadağ kayak merkezinde kar kalınlığının 60 cm. ye kadar ulaşmaktadır. Karasal iklim hüküm sürmektedir. Elmadağ Kayak Merkezinin denizden yükseklik seviyesi, 1850 metre civarındadır. Kompleks içerisinde, Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ile kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır. Kayak merkezinde yapay kar makinesi vardır. Elmadağ Kayak Merkezine doğa yürüyüşleri için bahar ve yaz aylarında daha fazla tercih edilmektedir. Kayak turizmi için Ocak, Şubat ve Mart aylarında daha uygundur.

 Elmadağ Kayak Merkezi’nde Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan kayak evi, sporculara açıktır. ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’ne ait olan üniversite tesisleri bulunmaktadır. Ankara Dağcılık Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü Derneği’ne ait olan kayak evi de gelen ziyaretçilere hizmet sunmaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ..

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali
4 yıl önce

Kar yağmadan bilgi sahibi olalım dedik,siteniz çok faydalı oldu