Türkiye’deki Kayak Merkezleri Detaylı Liste 2021

Türkiye’deki Kayak Merkezleri Detaylı Liste 2021

Seyyahlar bu yazımızda sizlere daha önceleri gittiğim Türkiye’deki Kayak Merkezleri Detaylı Listesi 2021 hakkında bilgiler vereceğim. Ayrıca Türkiye’deki Kayak Merkezleri Detaylı Liste ayrıntılı incelemeniz için yazıların altlarına linkler ekledim. Detaylı incelemek isteyenler linklerden faydalanabilir.

Türkiye’deki Kayak Merkezleri Detaylı Listesi 2021

1- Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe ilçesi, Mart 2008 tarihinde 5747 sayılı kanunla; bünyesinde Köseköy, Uzunçiftilik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye; Büyük Derbent, Arslanbey, Sarımeşe ve Suadiye ilk kademe belediyelerini bulundurmak suretiyle kurulmuş ve kısa bir zaman içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının yapılanması tamamlanmış bir ilçedir.

Kocaeli’ye bağlı olan Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de büyük bir öneme sahiptir. Kartepe, önemli bir kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın olması sebebiyle Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yerdir aynı zamanda. Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ… Kartepe Kayak Merkezi Nerede Nasıl Gidilir?

2- Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Dağı, Erzurum’un güneyinde yer alan 3185 m. yüksekliğinde zirveye sahiptir. Palandöken Kayak Merkezi 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli bir yapıya sahiptir. Kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Yüksek kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezleri içerisinde yerini almıştır.

 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve Dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir.Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ…Palandöken Kayak Merkezi Nerede Nasıl Gidilir?

3- Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars Sarıkamış Kayak merkezi 2000 – 2900 metre yükseklik ortalamasında bulunan bir platoda yer alır. Kars Sarıkamış  Kayak merkezi, günlük ortalama 15 bin civarında kayakçıya hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezi Kompleksi içerisinde, 2 adet mekanik telesiyej ile 5 adet normal pist yer almaktadır.

Kış aylarında kar kalınlığının 2 metreye kadar çıktığı görülmektedir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezinde alp dağlarında görülen kristal kar denilen kar tipi görülmekte ve bu nedenle kayak sporu açısından el verişli bir merkezdir. Sarıçam ormanlarının arasında bulunması da  Kayak merkezine ayrı bir doğal güzellik katmaktadır.

Ayrıca çığ tehlikesi olmaması olması , ve tabi telesiyejlerde sıra beklenmemesi de ayrı bi güzelliktir. popülaritesi yüksek kayak merkezlerine nazaran çok yüksek fiyatlar ödemeden kayak yapabileceğiniz kayak merkezimizdir.Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ… Kars Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir?

4- Isparta Davraz Kayak Merkezi

Isparta Davraz Dağı, Göller Yöresi Bölgesinde bulunmaktadır. Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında bulunan ve kış sporlarının yapıldığı dağlarımızdandır. Davraz dağının yüksekliği 2635 metredir. Isparta Davraz Kayak Merkezi; Bursa Uludağ ve Bolu kartalkaya’da bulamayacağınız uzunluktaki pistleri ile kayakçıların göz bebeği haline gelmiştir. Davraz kayak merkezi  bu haliyle diğer kayak merkezlerinden bir eksiği yoktur. Sadece biraz tesisteki ekipmanlar biraz yavaş çalışıyor. aşırı kalabalık olmamasıda ayrı bir güzellik rahat rahat kayabiliyorsunuz.

OKUMALISIN  Maraş Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Isparta Davraz Kayak Merkezi, Isparta ilinin 26 km güneydoğusunda yer almaktadır. En yakın yerleşim yeri olan Çoban isa Köyü’ne sadece 8 km uzaklıktadır. Davraz Kayak Merkezi, Kulovası Yaylasında Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer alır.  bitki örtüsünü, çam, ardıç, sedir den oluşturmaktadır.  Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ…Isparta Davraz Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir?

5- Ilgaz Kayak Merkezi 

Ilgaz sıradağları üzerinde yer alan Çankırı Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkının içerisinde yer almaktadır. Kayak merkezine giriş yapabilmek için önce milli parka girmelisiniz. Tabi giriş ücreti bulunmaktadır. Otomobil-15, küçük minibüs -25 , büyük minibüs -30 ,midibüs (40 kişilik)- 40 , otobüsler için giriş isi 75 tl dir. Kayak merkezinin Ortalama yüksekliği 2850 m dir. Kayak merkezinde, Federasyonuna ait birde tesis bulunmaktadır tesiste telesiyej ve teleksi ücreti günlük sınırsız 60 tl dir. Yürüyen bant ve teleksi ücretsizdir.

Kayak merkezindeki spor kıyafetleri , eğitimler, etkinlikler için ayrı ücret ödemeniz gerekiyor. Gerek günü birlik kayak yapanlar gerekse snowboard sporu yapanlar için son derece güzel ve keyifli bir kayak merkezidir. Kayak merkezinde sisli havanın etkileri yer yer görülmektedir. Bu yüzden hakim olduğu inişler daha yavaş bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ… Ilgaz Kayak Merkezine Nerede – Nasıl Gidilir?

6- Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye kış turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi hem günlük kayak yapmak için hem de profesyonel olarak yapılan Snowboard sporu içinde önemli bir yere sahiptir. Bolu il merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan Kayak Merkezi’ne özel aracınızla ya da il dışından gelecekler için hava yolculuğu ile Bolu ya ulaşabilirsiniz.

Bolu il merkezi ile arasında 40-45 dakika uzaklığı olan kayak merkezi, kış sezonu boyunca yoğun bir ilgi görmektedir. Türkiye’nin gözde kayak merkezleri arasında yer alan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, çevresindeki çam ağaçlarıyla da muhteşem bir görünüm sunar. Kayak Sezon aralık-mart ayları arasındadır. Kayak merkezinde oteller bulunmaktadır. Bu otellerde konaklama sağlayabilirsiniz.  Kış ayına girdiğimiz şu günlerde otellerin yoğunluk seviyeleri fazla olduğundan yerinizi bir an önce ayırmalısınız. Bolu il merkezi üzerinden aracınızla gelecekseniz eğer, aracınızda kesinlikle zincir bulundurmayı unutmayın! Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ…Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir?

7- Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Bursa Uludağ Kayak Merkezi, Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin en büyük kış sporları ve kayak sporları merkezidir Uludağ Kayak Merkezi .Uludağ Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Ortalama yüksekliği 2543 m dir. Dağın ortalama uzunluğu 40 km, Genişliği ise 15-20 km arasındadır.

OKUMALISIN  Yukarı Söğütlü (Karacalı) Camii Nerede - Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin kış turizmi açısından en çok tercih edilen noktalarından biridir. Neden derseniz , gerek tesisin konumu ve kayak yapma imkanları olsun gerekse bölgedeki konaklama-yeme içme imkanları kayak merkezini cazip hale getirmektedir. Bursa Uludağ Kayak Merkezi.  Özellikle okulların yarı yıl tatile girmesiyle birlikte aşırı bir yoğunluğa ulaşıyor.  Sömestr ve yılbaşı tatilinin vazgeçilmez ve en çok tercih edilen yerdir diyebiliriz.

Kış sporları merkezi olmanın yanı sıra doğal güzelliği ile de Uludağ Ülkemizin en önemli dağlarından biridir ve ayrıca Milli Park olarak ilan edilmiştir. Uludağ’da kış aylarında kayak ve diğer kış sporları yapılmakla birlikte, yaz aylarında da günübirlik aktiviteler, kampçılık, trekking gibi sportif faaliyetler de yapılabilmektedir. Yazında gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Yeşilliği ve çam ağaçlarının eşsiz güzelliğinin tadına doyum olmuyor. Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ… Bursa Uludağ Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir?

8- Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes kayak merkezi Kayseri şehir merkezine 25 km. uzaklıktadır.19 Nisan 1989 tarih ve 20144 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 23 Mart 1989 tarih ve 89/13900 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Kayak yapabilmek için en uygun olan zaman Aralık-Nisan aylarıdır. 15 Kasım-1 Mayıs arası kayak sezonudur.

Erciyes kayak merkezi uluslararası standartlara sahiptir. Uluslararası spor organizasyonlarının da vazgeçilmez merkezi haline gelmiştir. 3 yıldır Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Skorboard Avrupa Kupası’na ve 2 yıldır FIS Snowboard Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyor. Dünyada bir ilk olan pistlerde kask takma zorunluluğu da Erciyes Kayak Merkezi’ndeki güvenliğin ne derece önemli olduğunu bize gösteriyor. Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ… Erciyes Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – Konaklama?

9- Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya merkezine 45 kilometre mesafededir. Antalya’da yer alan Saklıkent Kayak Merkezi 2550 m yüksekliğindedir. Saklıkent kayak merkezi, Beydağlarında bulunmaktadır. Antalya Havaalanı’na uzaklığı 65 kilometredir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde sıcaklık, gündüzleri – 5 derecenin altına nadiren düşmektedir. Kayak mevsiminin ortalama 75 günü de güneşli geçmektedir. Ülkemizde ekvatora en yakın olan kayak merkezidir. Ayrıntılı Bilgi Almak için, TIKLAYINIZ…Antalya Saklıkent Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – Konaklama?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.