Türkiye’nin En İyi 15 Balayı Yeri – Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En İyi 15 Balayı Yeri – Türkiye Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Türkiye’nin En İyi 15 Balayı Yeri – Türkiye Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

              Türkiye’nin En İyi 15 Balayı Yeri             

                              1- Kapadokya                              

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.

Kapadokya Gezilecek Yerler Hakkında ilgi İçin TIKLAYINIZ…..

                                           2-  Bodrum                                   

Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum’un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir. Bodrum sadece Türkiye’de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir.

Bodrum Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi İçin TIKLAYINIZ….

                                          3-  Marmaris                                    

Ülkemizin en önemli tatil beldelerinden biri olan Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla ilinin en fazla nüfusa sahip 2. ilçesidir. Plaj ve Koyları ile görülmeye değer güzelliktedir.

Marmaris Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                          4- Dalaman                                        

Dalaman, Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir. Dalaman Havalimanı bu ilçe sınırları içerisindedir. Ortaca’nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. 26 mahallesi bulunmaktadır.

Dalaman Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

5- Datça 

Akdeniz ve Ege’nin buluşma noktasındaki yarımadanın üzerinde kurulu olan Datça, yüzlerce yıldır denizle bütünleşen doğal güzelliğiyle,insanların hayranlığını kazanan bir yerleşim birimidir.Döneminin en önemli liman kentlerinden biri olan Knidos’un tarihi ve kültürel zenginliği üzerine kurulu Datça üzerinde yaşayan Anadolu uygarlıklarının vazgeçilmezlerinden biri. Dorlar, Persler, Atinalılar, Romalılar, Germiyanoğulları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu bu güzel ilçenin tarihsel birikimine katkı sağlamış. Datça, Anadolu’nun güney batısında,Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında,birbirinden güzel koy ve plajları,pırıl pırıl tertemiz denizi,köklü tarihi, bozulmamış doğası, zengin flora ve faunası, oksijeni bol, nem oranı düşük, yılın 300 günü güneşli havası,ılık iklimi ile Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu bir cennettir.

OKUMALISIN  Seyid Abdulhakim Arvasi Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Datça Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi Almak İçin TIKLAYINIZ..

                                      6-  Çeşme                                          

Çeşme, İzmir ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir. Yüzölçümü 260 km²’dir. Nüfusu 2014 yılı itibarıyla 39.243 kişidir. Tarihteki on iki İyon kolonisinden biridir.

Çeşme Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi İçin TIKLAYINIZ..

                                         7- Kuşadası                                  

Kuşadası Türkiye’nin Aydın iline bağlı bir ilçedir. Kuşadası Türkiye’nin ilk Turizm merkezlerindendir, Turizm tarihi 1960’lara dayanır, ilk kruvaziyer gemi turizmi burada başlamıştır. Özellikle yazları yerli ve yabancı turist sayısı ile 110 bin civarı olan yerli nüfus zaman zaman 2 milyon’a dayanmaktadır.

Kuşadası Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                          8-  Didim                                    

 

Didim ya da eski ismiyle Yenihisar, Aydın’ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir.

                                        9- Balıkesir – Ayvalık                                    

Ayvalık Türkiye Cumhuriyeti’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde kalan bir ilçesi. Balıkesir’in en batısında, Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

                                        10- Antalya – Kaş                             

Kaş, Antalya ilinin en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesidir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer alır.

                                            11- Bolu – Abant                         

Abant, Bolu’nun 34 km. güney batısında bulunur. Abant Gölü etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı 1200 m. yükseklikte bulunan bir krater gölüdür.

Abant Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi Almak İçin TIKLAYINIZ….

                                 12- Trabzon – Uzungöl                         

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik mahalle. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Uzungöl Gezilecek Yerler Hakkında Detaylı ilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.. 

                                        13-  Ayder Yaylası                             

Karadeniz’in her bir köşesinde yaylalar ve doğal güzellikler her zaman ön plana çıkmaktadır. Özellikle yayla turizmi için Türkiye’nin en önemli bölgesini oluşturan Karadeniz, dünya genelinde bilinen bir üne sahiptir. Bu bölgede Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı ve yaklaşık 1400 metre yükseklik gösteren bir bölgedir.

OKUMALISIN  Beypazarı Nerede – Nasıl Gidilir? Beypazarı Gezi Rehberi

Ayder Yaylası Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                   14- Fethiye – Ölüdeniz                      

Dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Ortaçağ’da “Uzak Diyar”, Likya Dönemi’nde ise “Işık ve Güneş Diyarı” olarak bilinmektedir. Bir lagün oluşumudur. Lagün ya da Deniz Kulağı ne derseniz; Lagün veya denizkulağı dalgalar tarafından oluşturulan kıyı birikim şekillerindedir. Ancak oluşumunda, kıyı akıntılarının da etkisi vardır. Bunlar, alçak kıyılardaki koy ve deltalardan oluşurlar. Koyun bir ucundan diğer ucuna doğru bir ok gibi uzanan şekillerdir. Bir kıyı okunun koyun ağzının kapatılacak şekilde gelişmesi ve karşı buruna bağlanmasıyla kıyı kordonu meydana gelir. Ölüdeniz de bu şekilde oluşmuştur. Fethiye Ölüdeniz Tabiat Parkı sınırları içinde bulunan mavi bayrak ödülüne sahip olan Kumburnu Plajı ve Belcekız Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz Hakkında Detaylı ilgi Almak için TIKLAYINIZ….

15- Mardin

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.