Türkmen (Uçansu) Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Piknik – Kamp

Türkmen (Uçansu) Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Piknik – Kamp

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Türkmen (Uçansu) Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Piknik – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Türkmen (Uçansu) Şelalesi Hakkında;              

Türkmen Şelalesi (Diğer adıyla Uçansu Şelalesi), İzmir ile Manisa arasında bulunan Türkmen köyü yakınlarında yer almaktadır. Manisa Yunusemre İlçesi ve İzmir Aliağa İlçesi arasında kalıyor. Şelalenin bulunduğu alanın bir bölümü Aliağa’nın, bir bölümüyse Manisa’nın sınırları içinde kalıyor.

Türkmen (Uçansu) Şelalesi bulunduğu coğrafi konum ve şartlar bakımından takım şelaleler şeklinde gelişmiş üç basamaklı bir özellik gösteriyor. ‘İbrim Dere’ üzerinde bulunan bu şelaleler güneyden kuzeye su düşüşü yüksekliğine göre sıralanıyor. En güneyde 35 metre yükseklikten su düşüşünün olduğu büyük şelale yer alıyor. Ortanca şelale 13 metre ve küçük şelale ise 3 buçuk metre su düşüşüne sahip, ayrıca büyük şelalede dağcılık kulüpleri tarafından yerleştirilmiş, profesyonel tırmanıcılar için tırmanış ipi bulunuyor. Türkmen Şelalesi ‘Büyük Şelale’ oluyor.

      Türkmen (Uçansu) Şelalesinde Neler Yapılır?     

Büyük ve küçük şelalenin kendilerine ait doğal göletleri bulunuyor. Göletler derin olmamasına rağmen vatandaşlar tarafından yaz aylarında serinlemek için kullanıyor. Fotoğraf Tunkunları tarafından gün batımlarınde güzel kareler yakalanabilir.

Dağcılık Kulüpleri, gezginler ve vatandaşlar tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Uçansu Şelalesi, kış aylarında da spinning, kampçılık, dağcılık sporu ve doğayla iç içe huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin de adresi haline geldi.

           Türkmen Şelalesi Kamp – Piknik Alanları         

Şelale ve etrafı ziyaretçiler için uygun piknik alanı olmaktadır. Kamp yapacaklar üst kısımlarda düzlük alanlarda kamp kurabilirler.

               Türkmen (Uçansu) Şelalesi Nerede?               

Türkmen (Uçansu) Şelalesi, İzmir ile Manisa arasında bulunan Türkmen köyü yakınlarında yer almaktadır. Manisa Yunusemre İlçesi ve İzmir Aliağa İlçesi arasında kalıyor. Şelalenin bulunduğu alanın bir bölümü Aliağa’nın, bir bölümüyse Manisa’nın sınırları içinde kalıyor.

        Türkmen (Uçansu) Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?       

Buraya hususi araçlarınızla gelmenizi tavsiye ederim. Uçansu Şelalesi’ne ulaşmak için Aliağa eski ilçe garajı kavşağı, Güzelhisar Caddesi üzerinden Karakuzu tabelasını takip etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 16 km giderek Karakuzu Mahallesi çıkışından devam edilerek, Türkmen köyü girişinden sağa doğru ayrılan toprak yol ile şelaleye ulaşılıyor. 3 km’lik toprak yolun sonunda Güzelhisar barajını besleyen derenin kenarına ulaşıp, dereyi takip ederek birinci şelaleye ulaşılabiliyor. Ziyaretçiler buradaki alanda aracını park ederek şelale etrafında kamp kurabiliyor, yukarıya giden patikayı takip ederek büyük şelaleye yürüyüş yapabiliyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.