Tuzbaba Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tuzbaba Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tuzbaba Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul’da Bulunan Cami ve Türbeler? Hakkında bilgiler vereceğiz.

Tuzbaba Cami ve Türbesi Hakkında;

Tuzbaba Cami ve Türbesi, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçesine bağlı Türkali Mahallesi Şehit Asım Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Tuzbaba Cami 1490 yılında inşa edilmiştir. Tuz Baba namıyla tanınır. Gerçek ismi Halil Efendi’dir (1420-1500 yılları arasında yaşamıştır). Fetih döneminde Fatih Sultan Mehmet’in ordusundaki askerlerden biri iken tuz sıkıntısı çeken orduya tuz temin etmiş ve Fatihin Tuzcubaşısı olmaya hak kazanmıştır.

Tuzbaba Rufai tarikatına mensuptur. Halk arasında gösterdiği kerametler anlatılagelmiştir. Günümüzde de bu kerametlere olan inançtan dolayı Caminin Büyük Esma Sultan İlköğretim okuluna bakan duvarında türbenin dış yüzeyinde mermer çıkmanın üzerine tuz paketleri bırakılır. Gelen geçenler buradan parmaklarını banıp tuz alıp yerler. Bu sayede kerametlerin gerçekleşeceğine inanılır.

Tuzbaba Türbesi kare planlı olarak inşa edilmiştir. Türbeni kapısı güney duvarında bulunmaktadır. Türbenin içinde Tuz Baba’ya ait ahşap sanduka bulunur.

OKUMALISIN  Alanya Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Tuzbaba Cami ve Türbesi Nerede?

Tuzbaba Cami ve Türbesi, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçesine bağlı Türkali Mahallesi Şehit Asım Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Tuzbaba Cami ve Türbesi!ne Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler; 129T, 28, 29C, 29D, 40B, 43R, 559C otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Metro -M2ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. DOLMUŞ BŞK/2, DOLMUŞ D-61, MİNİBÜS D-36, MİNİBÜS SRY-16 ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Altta Yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.