Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Niğde Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri

Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri, Niğde ilinin Bor ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinde bulunur. Bor ilçesine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunur. Niğde merkezden yaklaşık olarak 20 km uzaklıktadır. Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri, M.Ö.30-M.S. 395 yılları arasında Roma’nın yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Kemerhisar Kasabasının büyük bir bölümünün altında kalmıştır. Bahçeli Kasabası’nda bulunan ve Roma havuzu adıyla adlandırılan antik havuza hayat veren kaynak suyunun Roma devrinde yapılan kemerler günümüze kadar varlığını korumuştur. Bu kemerler bulunduğu kasabaya da ismini vermiştir. Ören yerinin en göze çarpan kısmı da bu su kemerleridir.

1980-1981 yılları arasında burada kazılar yapılmaya başlanmış. Antik kentte Roma ve Bizanslılara ait çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Bu çevrede çıkarılan eserler Niğde Müzesinde sergilenmektedir. Ören yeri I.II ve III. derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

OKUMALISIN  Sart Çamur Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Nerede?

Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Niğde ilinin Bor ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinde bulunur. Bor ilçesine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunur. Niğde merkezden yaklaşık olarak 20 km uzaklıktadır.

Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Niğde kent merkezinde veya Bor ilçe merkezinde buraya giden minibüslere binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenlerin Kemerhisar Beldesine ulaşması gerekmektedir. Buradan tabelaları takip ederek ya da yürüyerek ören yerine gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.