Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Nevşehir

Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Nevşehir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede?                 

Üç Güzeller, Kapadokya bölgesinde Ürgüp, Nevşehir Karayolu üzerinde bulunmaktadır. Üç Güzeller, Kapadokya’nın simgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İki büyük, bir küçük peribacasından oluşmaktadır. Burası bölgenin en fazla ziyaret edilen yerlerindendir. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle buraya gelirken fotoğraf makinelerinizi getirmeyi unutmayın. Hayran kalacağınız fotoğraflar çekmeye hazır olun.

UNESCO  Dünya Mirasları arasında yer alan Kapadokya’da en çok fotoğraf çekilen yerlerin ilk sırasında Üç Güzeller yer alıyor. Üç Güzeller Peri Bacaları’nı Ahşaptan yapılan seyir terasından izleyebilir, Güzel kareler yakalayabilirsiniz.

            Üç Güzeller Peri Bacaları Giriş Ücreti               

Üç Güzeller olarak bilinen Peri Bacalarına Giriş Ücreti yoktur. 

                          Üç Güzeller Efsanesi                               

Kapadokya’da bir kral, bir de prenses yaşamaktadır. Kralın kızı olan prenses bir çobana aşık olur ve evlenmeye karar verip evlenirler. Ancak prensesin ve çobanın evlenmesinde kralın onayı bulunmamaktadır. Bu prenses ve çobanın bir de çocukları olur. Prenses, kral torununu görürse belki yumuşar ümidiyle babasını ziyaret eder. Fakat acımasız kral prenses, çoban ve çocuklarının peşlerine asker gönderir. Kral tarafından yakalanıp öldürülmeleri emredilmiştir. Üç Güzeller efsanesine göre artık kaçmaları imkânsız olan prenses, çoban ve çocukları için prensesin ‘Allah’ım, bir mucizeni göster, bizi bu eziyetten kurtar’ şeklinde yakarışta bulunur. Prensesin sesinin Allah tarafından duyulduğuna inanılan Üç Güzeller efsanesinde prenses, çoban ve çocukları birer taşa çevrilmiştir. Efsaneye göre en önde duranın çoban, arada duranın çocuk, en arkada duranın da prenses olduğuna inanılmaktadır.

Bir başka efsanede ise; ‘Üç Güzeller’ adı ile bilinen peribacaları aslında 5 kişilik bir aileyi temsil ediyor. Bunlardan üç güzellerin hemen arka tarafında bulunan büyük şapkalı olan peribacaları büyükbaba, hemen bir arkasında duran büyükanne ön sağ tarafta duran ise baba. Babanın hemen önünde anne var ve hamile olan anne kucağında çocuğunu tutuyor. Çok eski dönemlerde bu peribacalarının aileyi ve bereketi sembolize ettiğine inanan ve çocuğu olmayan aileler buraya gelerek bu peribacalarının yan tarafında bulunan yokuşu 7 kere inip çıkarmış. İnsanlar bu şekilde çocuklarının olacağına inanmaktadırlar.

     Üç Güzeller Peri Bacaları’na Nasıl Gidilir?    

Üç Güzeller, Kapadokya bölgesinde Ürgüp Nevşehir Karayolu üzerinde bulunmaktadır. Üç Güzeller Peribacaları Ürgüp’ün merkezine 5 dakika mesafede bulunmaktadır.

Üç Güzeller’e toplu taşıma veya hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsle ulaşmak isteyenler pek çok şehirden direkt olarak Ürgüp’e otobüs seferlerini kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca bölgeye düzenlenen turlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracıyla gelmek isteyenler için burası Ankara’ya 300 km, İstanbul’a 750 km, İzmir’e 790 km, Kayseri’ye 60 km ve Nevşehir il merkezine de 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.