Üç Kapılar (Hadrian Kale Kapısı) Nerede – Nasıl Gidilir – Kaleiçi – Antalya

Üç Kapılar (Hadrian Kale Kapısı) Nerede – Nasıl Gidilir – Kaleiçi – Antalya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Üç Kapılar (Hadrian Kale Kapısı) – Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Mekanlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Üç Kapılar (Hadrianus Kapısı) Nerede?           

Üç Kapılar, Antalya İli Muratpaşa İlçe sınırları içerisinde Kaleiçi Mevkisine yakın bir konumdadır.  Atatürk Caddesinde bulunan bu yapı Kaleiçi’ne girişlerin En Önemli noktası olarak bilinir. Tarihten beri Mermer Kapı olarakta adlandırılan bu Yapı günümüzde hala dimdik ayaktadır.

                    Üç Kapılar Hakkında Bilgiler                        

Üç Kapılar Giriş Kapısı

Antalya’da Kenti çevreleyen Sur üzerindeki anıtsal Kapılardan biridir. Antik Dönemde Side, Aspendos ve Perge üzerinden gelen yolun son bulduğu Üç Kapılar MS 131 – 132 yılları arası Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya İlini ziyareti onuruna yapılmıştır. İmparator Hadrianus Pamphilya Kentleri ziyaret ederken Attaleia’ya bu kapıdan girmiştir. Kapının arşivatları üzerinde Hadrianus’a ithaf edilen iki adet yazıt yer almaktadır. Altın kaplama bronz harfler ile yazılmış olan yazıta ait harfler Berlin ve Oxford Ashmmoulean Müzesinde sergilenmektedir.

Üç Kapılar, yuvarlak kemerli ve 3 gözlü olarak tasarlanmıştır.  Sütünları hariç diğer kısımları beyaz mermerden yapılmış ve o dönemin usta mimarları tarafından kabartmalar ile süslenmiştir. Kapının her iki tarafında 2 tane kule bulunuyor. Güneyde olan kule Julia Sancta Kulesi, Kuzeyde kalan kule ise Antik çağdan kalma bir kuledir. Kabartma oymalar ile süslenen kapının kemerlerin iç kısmı bezemeler ile kaplıdır. Üç gözlü kapının orta kısmından giriş yaparken tarihi taşlı yol hala orijinalliğini koruyor.

OKUMALISIN  Fas Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

                         Üç Kapılar Gezilecek Yerler                       

Üç Kapılar içerisi – Mekanlar

Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Üç Kapılardan Giriş yapıp Yat Limanına doğru yürüdüğünüz bu güzergahta, Çok sayıda Hediyelik eşya satan dükkanlar, Cafe – restoran, eğlence mekanları, tarihi eşya satan antikacılar, yeme – içme üzerine kurulmuş bir çok cafe – Restoran göreceksiniz.

                     Üç Kapılar’da Gezilecek Yerler                   

Hıdırlık Kulesi, Yat Limanı, Kaleiçi Müzesi, Karaalioğlu Parkı, Mermerli Plajı, Antalya Atatürk Evi Müzesi, Kesik Minare olarak söyleyebiliriz.

Üç kapılar içerisinde bulunan antikacı dükkanı…

                         Üç Kapılar Giriş Ücreti                            

Üç Kapılara Giriş ÜCRETSİZDİR.

OKUMALISIN  Küreklidere Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kamp - Piknik?

                  Üç Kapılar’a Nasıl Gidilir?                            

Üç Kapılar, Antalya İli Muratpaşa İlçe sınırları içerisinde Kaleiçi Mevkisine bulunmaktadır.

           Üç Kapılar’a Toplu Taşıma ile Gidecekler;      

Nostaljik Tramway ile Gidecekler; Konyaaltı(varyant mevki) – Işıklar arası hizmet veren nostaljik trene bindiğinizde Üç Kapılar Durağında ineceksiniz.

                       Otobüs ile Gidecekler;                             

Havaalanından hareket eden 600 – CV14 nolu hatlara

Sarısu – Lara arası çalışan KL08

Otogar – Güzeloba arası çalışan TC93,

Sarısu – Medical Park Hastanesi arası çalışan KC06

Ünsal-  Ermenek arası çalışan TC16

Gürsu – Altındaş arası çalışan KL21

Hürma – Meydan arası çalışan KC71

Zerdalilik – Müze -1 arası çalışan 998

Hatlarına bindiğinizde Üç Kapılar Durağında inmeniz gerekiyor…

Metro ile Gidecekler; Havaalanı – Kepez arası hizmet veren hatta binip İsmetpaşa Durağında indiğinizde yürüme mesafesindedir.

Şahsi aracı ile gidecekler altta bulunan Harita ile kolayca ulaşım sağlayabilirler…

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.