Uçmakdere Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Yamaç Paraşütü – Tekirdağ

Uçmakdere Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Yamaç Paraşütü – Tekirdağ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şarköy Uçmakdere Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır  – Aktiviteler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Uçmakdere Köyü                   

Uçmakdere Köyü, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine  bağlı bir köydür. Şarköy ilçe merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmara denizi kıyısında yer almaktadır. Köy harika manzaralara ve doğal güzelliklere sahip bir yerdir. Organik yiyecekler, Harika doğa ve doğal güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Uçmakdere ülkemizin en kaliteli üzümleri yetişen köydür. Burası önceki dönemlerde ciddi bir şekilde şarap üretilen bir yerdir.

Köyün 3 tarafı birbirinden dik dağlarla çevrili durumdadır. Antik dönemde kutsal kabul edilen Ganos Dağında birçok tapınak mevcuttur. Ganos Dağının bu özelliğini Hristiyanlık döneminde de koruduğu çevredeki manastır kalıntılarından anlaşılıyor. Rumlardan kalma birkaç güzel ahşap ev, kalem işleriyle süslü bir dükkân ve köyün girişindeki çınarın altında bulunan Rumca yazıtlı kurumuş bir çeşme köyde bulunan başlıca tarihi yapılardır. Sit alanı ilan edildiği için Marmara kıyılarının belki de en bakir köyü olarak kalabilmiş.

Köyün yakınlarındaki 625 metre yüksekliğindeki Nişantepe ise yamaç paraşütü yapmak isteyenler tarafından büyük ilgi görmektedir. İstanbul’a en yakın yamaç paraşütü yapabileceğiniz yer Uçmakdere’dir. Birkaç yıldır Hıdrellezde düzenlenen şenliklerle köyün ve Nişantepe’nin tanıtılmasına çalışılıyor. Burada dört atlayış noktası var, zirveden atlayıp havada süzülen paraşütçüler Ayvasıl koyuna iniş yapıyor.

Bölgeye dalış yapmak için gidenlerde oldukça fazlalar. Mürefte ve Uçmakdere arasında dalış yapmak oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Burada konaklama için Uçmakdere Köyü sahil mahallesinde bir pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca Orman içerisinde veya deniz kenarında kamp alanları bulunur. Burada çadır kampı kurabilirsiniz.

             Şarköy Uçmakdere Köyü’ne Nasıl Gidilir?        

Uçmakdere Köyü, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir köydür. Şarköy ilçe merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmara denizi kıyısında yer almaktadır.

Buraya gitmek için öncelikle Tekirdağ gelmelisiniz. Uçmakdere Köyüne hususi aracınızla gelmeniz gerekmektedir. Uçmakdere’ye gitmek için Tekirdağ’dan Barbaros yoluna girmek gerekmektedir. Kumbağ ve Yeniköy’ün içinden geçen yol Uçmakdere’ye ulaşmaktadır.

  • Tekirdağ il merkezine 42 km,
  • Şarköy ilçesine 36 km,
  • Çerkezköy’e 96,
  • Çorlu’ya 72 km,
  • Hayrabolu’ya 89 km,
  • İstanbul’a 170 km
  • Ankara’ya 627 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.