Urla Barbaros Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – İZMİR

Urla Barbaros Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Urla Barbaros Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Barbaros Köyü Özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Urla Barbaros Köyü                

Köy, İzmir’in Urla ilçesine bağlı bir köydür. Barbaros Köyü İzmir’e 55 km, Urla’ya yaklaşık 22 km mesafede sakin ve şirin bir köy.

İç taraflarda kalan bu köy oldukça sessiz ve sakin bugün burada yaşayanlar Türkmen Yörükleriymiş.

Barbaros köyünün turizm başlangıcı 1970 ’li yıllara kadar uzanır. O dönemde bir turizm firması Avrupalı turistlere köy meydanında “Türk Geceleri’ düzenlermiş bir gün bir köylü bir çanta bulmuş. İçine baktıklarında yazılanları anlayamamışlar sonra etrafa sorarak bir takım yazışmalarla çantayı sahibine ulaştırdıkları için turistler arasında bu hikaye duyulunca bu dönemden 1980 yılının sonralarına kadar yabancı turistlerin uğrak yeri olmuş.

Urla Barbaros Köyü

Urla Barbaros Köyü

Ama turistler ayağını çekince sessizliğe gömülmüş. Bu ara çekilen ege dizileriyle tekrar ününe kavuşan bu köyün bir de festivali var oyuk festivali. Bu köyde korkuluğa oyuk deniliyor. Sohbet ettiğim köylülerin anladığına göre gençlerin ilgisini çekmek amaçlı oluşmuş bir festival bu. Hem hasatı hatırlasınlar hem de köyün verdiği huzuru hatırlasınlar istiyorlar. Kültürlerine sahip çıksınlar demişti yaşlı bir teyze. Zaten köyün girişinden itibaren sizi normal insan boylarında sıralı korkuluklar karşılıyor. Öğrendiğim kadarıyla bu yıl eylülde yapılacakmış oyuk festivali. Her korkuluğunda bir sosyal mesajı olurmuş. Festivalde de korkuluklar da yarışıyor elbette ki en güzel korkuluğu seçiyorlarmış.

Urla Barbaros Köyü

Urla Barbaros Köyü

Bu arada köy sakinlerinin satış tezgâhları var köy meydanında doğal ürünler, el işleri, danteller, minik korkuluklar, korkuluklardan anahtarlıklar var. Köyde enteresan bir uygulama daha var ÇAT KAPI evleri. Kapısında “umduğunu değil, bulduğunu ye, iç, öde ” yazıyor. Gönlünüzden ne koparsa diyor herkes. Kimsenin ağzından şu şu kadardır diye bir cümle duymadım. Aksine burada kalın burası çok güzel sizde seversiniz diyorlar. Ayrıca konaklayabiliyorsunuz bu evlerde dilerseniz. Ama benden söylemesi festivale gitmek niyetindeyseniz önceden ulaşıp yer ayırtın derim çünkü kalabalık oluyormuş. Köyün girişinde Emek Kültür ve Sanat Evi vardı içini göremedim ama orada bungalov evler varmış konaklama amaçlı.

Urla Barbaros Köyü

Urla Barbaros Köyü

         Peki Bu Köyde Ne Yiyelim Dersiniz?       

Çalkama, çok lezzetli katmer, baklava, yaprak sarma ve ev yapımı limonatayı deneyin. Çoğunlukla yemeklerinde bol soğan ıspanak domates ve zeytinyağı ile yapıyorlar belki de bu yüzden bu kadar lezzetli ve doğal. Köyün girişinde birde kafeterya mevcut orada da yiyecekler ev yapımı deneyin derim.

             Urla Barbaros Köyüne Nasıl Gidilir?                

Barbaros Köyü, E 881 İzmir-Çeşme Otoyolu üzerinden O-32′ye girdiğinizde 5 km içerde, İzmir Merkez’e de yarım saat mesafede bulunuyor. Zaten köyün girişinden itibaren yol boyunca korkuluklar sizlere yolunuzu buldurur.

Barbaros Köyü İzmir’e 55 km, Urla’ya yaklaşık 22 km uzaklıktadır.

Barbaros Köyü makalesini  ve resimlerini bizimle paylaşan Sn. Ceylan AYAN‘a teşekkür ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.