Urla’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Urla Gezi Rehberi – İZMİR

Urla’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Urla Gezi Rehberi – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Urla’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Urla ilçesinin Tarihi ve Doğal Güzelliklerhakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Urla ilçesi Hakkında Kısa Bilgi                          

İzmir ilinin Şirin bir ilçesidir. Batısında Çeşme, Güneyinde Seferihisar, Doğusunda Güzelbahçe ilçeleri bulunuyor. İlçenin yüzölçümü 728 km2’dir. Tarihi evleri, Sakin ortamı, Temiz Havası ve tertemiz denizi ile bilinmektedir. On iki İon kentinden biri olan ve  Klazomeni olarak bilinen bu bölge Antik çağlara uzanan tarihi ile geçmişten günümüze kalıntılar görmek mümkündür.  Bulunduğu konum itibari ile de Denize girilecek birçok yer bulunmaktadır.

                             Urla Gezilecek Yerler                                

                           1- Klazomenia Ören Yeri                             

On iki ion kentinden biri olan Klazomenia MÖ 4000’li yıllarda demir çağında kurulmuştur. İlk bilimsel kazı 1921 yılında başlamış ve yıllar boyunca kazı çalışmaları devam etmiştir. Bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkartılan kalıntılar geçmişten günümüze bizlere ışık tutmaktadır.

                       2- Köstem Zeytinyağı Müzesi                        

Uzunkuyu Köyü’nde bulunan bu müze Dr. Levent Kösten tarafından kurulmuştur. 20 bin m2 alan içerisinde kurulan müzede; Geçmişten günümüze Zeytin ve Zeytinyağının gelişimini anlatan ürünler sergilenmektedir.

                                  3- Karantina Adası                              

Osmanlı imparatorluğu döneminde uluslararası deniz ticaretinden gelen Bulaşıcı hastalıklara karşı önlem amacı ile kurulmuştur. İsmini de bundan alan ada günümüzde yapılan onarımlar sonrasında müze olarak kullanılmaktadır.

OKUMALISIN  Köyceğiz Sandras Dağı Nerede – Nasıl Gidilir - Muğla Gezilecek Yerler?

                                  4- Çeşmealtı Sahili                               

Urla ilçesinin en hareketli yeri diyebiliriz. Yürüyüş yolu, Marinası, Beach’leri, Cafe & restoranları ile harika bir yerdir. Özellikle yaz akşamları burası oldukça kalabalık olmaktadır. Deniz kenarına oturup deniz manzarasını izlemek oldukça keyifli bir yer. Urla ilçesine gittiğinizde Çeşmealtı’na mutlaka uğramalısınız.

                           5- Urla Sanat Sokağı                                

 

Urla ilçesinin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek isterseniz bu sokağı ziyaret etmelisiniz. Tarihi Evleri, Sanat Galerileri, Atölyeler, Hediyelik eşya satan dükkânlar, Mağazalar ve Cafe & Restoranları ile açık hava alışveriş ve sanat sokağıdır.

                                 6- Altınköy Plajı                                    

Urla ilçesinin sessiz sakin plajları arasında bulunan bu plaj temizliği  ile de tercih edilmektedir. Yüzme, Kamp, Mangal, Piknik için uygun bir yerdir. Özel bir İşletmenin de içinde bulunduğu alanda Şemsiye & Şezlong yeme içme ihtiyaçlarını burada karşılayabilirsiniz.

                                    7- Barbaros Köyü                              

Barbaros köyünün turizm başlangıcı 1970’li yıllara dayanmaktadır. O dönem bir Turizm firması Avrupalı Turistlere köy meydanında Türk Gecesi düzenlemiş ve köy o dönemden sonra meşhur olmuş. Her yıl düzenlenen Oyuk Festivali ve Çat kapı ev geleneği ile Urla ilçesine geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.

OKUMALISIN  Dokumapark Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kepez / ANTALYA

             8- Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi                    

Türk edebiyatına damga vurmuş önemli isimlerinden biri olan Necati Cumalı’nın doğduğu ve yaşadığı ev müzeye çevrilmiştir. Müze’de kütüphanenin yanı sıra Cumalı’ya ait kişisel eşyalar, fotoğraflar, eserler ve yazıları sergilenmektedir.

                                    9- Demircili Koyu                              

Masmavi denizi, sakin – huzurlu ortam ile yerli yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Koy’da Kamp, Piknik, Yüzme gibi etkinlikler yapabileceğiniz güzel alanlar bulunmaktadır. Ayrıca güneşin batışını kahve içerek izlemek isteyenler için harika bir yerdir.

                                      10- Yassıca Ada                                 

Çeşmealtı tatil beldesinin tam karşısına düşer. Urla ilçesinden kalkan günü birlik tekneler ile ulaşılan ada, Yüzmek için oldukça elverişli bir yerdir. Masmavi deniz ve harika bir plajı bulunması sebebiyle yöre halkı tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Urla’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.