Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Üveys Paşa Cami Nerede?

Üveys Paşa Cami, Aydın merkezde bulunmaktadır. Aydın ilinin merkez Efeler ilçesinin Köprülü Mahallesi’nde yer almaktadır. Aydın Valilik binasının batısında yer almaktadır. Aydının merkezi camilerindendir.

Osmanlı döneminden kalan Üveys Paşa Camisi, yaklaşık 500 yıldır varlığını sürdürmektedir. Üveys Paşa Camisi, Kadı Muhiddin Efendi’nin oğlu Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından 1568 yılında yaptırılmıştır. Cami 1899 depreminde yıkılmış, yeniden yapılmış, Yunan işgali sırasında yakıldığından 1947-1948 yıllarında onarılarak bugünkü halini almıştır.

Kare planlı ve tek kubbeli bir cami olan Üveys Paşa Cami’nin kubbesi ise alaturka kiremit kaplıdır. Üst seviyedeki pencereler dikdörtgen çökertmeler içine yerleştirilmiştir ve sivri kemerlidir. Dört sütunlu son cemaat yeri kirpi saçaklı üç kubbecik ile örtülmüştür. Kuzeyde de kadınlar mahfili vardır. Giriş kapısı üzerinde yazıtı bulunmaktadır. Mihrap ve minberinde dikkati çeken bir bezeme olmayıp sadedir.

 Üveys Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?

Üveys Paşa Cami, Aydın merkezde bulunmaktadır. Aydın ilinin merkez Efeler ilçesinin Köprülü Mahallesi’nde yer almaktadır. Aydın Valilik binasının batısında yer almaktadır. Aydının merkezi camilerindendir.

OKUMALISIN  Trabzon'da Gezilecek En İyi 5 Yer?

Üveys Paşa Camisine ulaşmak için Aydın merkeze gelmeniz gerekmektedir. Merkezden yürüme mesafesindedir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Aydın’a şehirlerarası otobüsle ulaşmak isteyenler için çoğu şehirden direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir.  Hava Yolu kullanmak isteyenler için en yakın seçenek Adnan Menderes Havalimanıdır. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşabilirsiniz.

Buraya hususi aracınızla gelecekseniz İzmir- Aydın Otoyolu’nu kullanmanızı tavsiye ederim. Bu yoldan ulaşım daha kısa sürmektedir.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

 • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
 • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
 • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
 • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
 • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
 • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
 • BURSA 442 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat uzaklıktadır.
OKUMALISIN  Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı Nerede - Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Piknik?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.