Uyku Vadisi Gökçeler Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muğla

Uyku Vadisi Gökçeler Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Uyku Vadisi – Gökçeler Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muğla Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

               Uyku Vadisi – Gökçeler Koyu Nerede?           

Uyku Vadisi, Muğla ilinin Milas ilçesi Gökçeler Mahallesi Mevkisinde bulunan Uyku Vadisi-Gökçeler Kanyonu, Karacahisar Mahallesi Suçıkan mevkisinden başlayıp, Gökçeler Mahallesi’ne kadar yaklaşık 8 km. uzunluğunda eşsiz bir doğal çevreye sahiptir.

                     Uyku Vadisi Hakkında Bilgiler              

Yazımıza başlamadan önce söylemeliyiz ki, Bölgenin iki ismi bulunmaktadır. Uyku Vadisi ve Gökçeler Kanyonu, Kanyonu baştan sona iki yakaya ayıran Hamzabey Çayı, üzerinde oluşan irili ufaklı şelaleleri ve göletleri ile doğaseverler için vazgeçilmez bir güzergâhtır. Kanyonun içinden Hamzabey Çayı geçmekte ve yöre halkı eskiden bu çayın üzerinde 14 adet un değirmeni olduğunu söylemektedir. Tabi Bu değirmenlerden çoğu yıkılmış üç tanesinin kalıntıları günümüze kadar kaldığı belirtilmektedir.

Kanyonu, Fesleğen Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içinde olup, asırlık zeytin, ceviz, incir ve çınar ağaçları, bitki örtüsü ve kızılçam ağaçları ile kaplıdır. Asırlık incir ağacı altında serinlemenin keyfine doyum olmuyor. Manastır dağının ihtişamı, gösterişi, görsel estetiği eşliğinde yüksek bir tepeden kanyonun eşsiz panoramik görüntüsü Amatör ve Profesyonel Fotoğrafçıların ilgi gösterdiği bir mekândır.

Kanyonun zirvesine bir seyir terası yapılmıştır. Seyir terası kanyonun bütün güzelliklerine hâkim bir noktada bulunmaktadır. Bu seyir terası ziyaretçilere Uyku Vadisinin eşsiz doğa manzarası eşliğinde dinlenme ve keyifli zaman geçirme imkânı sunmak üzere tasarlanmıştır. Terasta birde kafeterya bulunuyor, yeme içme ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz.

Kanyon doğal hayatı içinde Kaplumbağa, oklu kirpi, keklik, tavşan, üveyik, karatavuk, bıldırcın, çakal, tilki ve yaban domuzu gibi hayvanlar yaşamaktadır. Ayrıca Bölgede bulunan mağaralarda yarasalar yaşamaktadır. Gökçeler kanyonunda yaklaşık 30 adet mağara bulunduğu söylenmektedir. İrili ufaklı olan bu mağaraların en önemlisi ise incirlin mağarasıdır.

Gökçeler Kanyonu İncirliin Mağarası Hakkında Detaylı Bilgi İçin…. TIKLAYINIZ…

            Uyku Vadisi – Gökçeler Koyu’nda Neler Yapılır?     

Uyku Vadisi denildiğinde ilk akla gelen muhteşem manzarası, doğal güzelliği, Yeşil bitki örtüsü ile doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı yapmak geliyor akıllara. Bu Kanyonda Ayrıca mağara gezisi yapmakta yapılabilecek etkinlikler arasında bulunmaktadır. Doğaseverler için günübirlik turlar eşliğinde gelip gezilebilecek, son derece cazip bir bölge özelliği taşımaktadır.

            Uyku Vadisi – Gökçeler Koyuna Nasıl Gidilir?     

Uyku Vadisi, Muğla ilinin Milas ilçesi Gökçeler Mahallesi Mevkiinde bulunan Uyku Vadisi,  Karacahisar Mahallesi Suçıkan mevkiinden başlayıp, Gökçeler Mahallesi’ne kadar yaklaşık 8 km. uzunluğunda bulunduğundan dolayı Kanyona iki şekilde ulaşmak mümkündür.

1.Seçenek, Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Milas istikametine girdikten   100 m sonra sağa dönülerek Akyol ve Gökçeler Mahallelerinden geçilerek ulaşılır. Gökçeler Köyü’nü geçtikten yaklaşık 1 km. sonra ulaşılmaktadır.

2.Seçenek, Milas-Bodrum karayolunun 6. Km. Ağaçlıhöyük Mahallesi kavşağından sola dönülerek, Ağaçlıhöyük ve Gökçeler Mahalleleri geçildikten sonra Alaçam Mahallesi yolu takip edilerek ulaşılır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.