Vali Saim Çotur Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Vali Saim Çotur Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zeytin Kaplıcası (Vali Saim Çotur Kaplıcaları) Nerede – Nasıl Gidilir? Kaplıcanın Faydaları Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zeytin Kaplıcası, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Onikişubat bağlı Ilıca Beldesinde bulunmaktadır. Onikişubat ilçe merkezine yaklaşık olarak 64 km mesafededir. Kahramanmaraş kent merkezine 65 km mesafede yer almaktadır. Eski Elbistan-Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde Berit Dağı eteklerindeki yer almaktadır.

Zeytin Kaplıcası suyunun sıcaklığı 45 C’ dir. Suyun bileşiminde kükürt petrol artığı ve az miktarda yağ karışımı bulunmaktadır.

Kaplıca suları birçok hastalığa şifa olmaktadır. Kaplıca sularının romatizmal hastalıklara, kırık-çıkık sekselleri ve kadın hastalıklarında olumlu etki yaptığı belirtilmektedir.

Belediyenin yaptırmış olduğu kür merkezi ve dinlenme salonları ile birlikte büyük bir bay ve bayan havuz yaptırılmıştır. Ilıca Kaplıcaları kapasitesi ve su nitelikleri itibariyle yerel ölçekte hizmet verebilecek özelliklere sahiptir. Ilıcada 2 kaplıca tesisi (Hamam) vardır.

Kaplıcalar 1500 yatak kapasiteli bir termal merkez potansiyeli yaratmaktadır. Ilıca’da konaklama turizm belgesi olmayan 21 pansiyonda 386 oda, 767 yatakla yapılmakla beraber, Belediye Belgeli 3 otelde 78 oda,192 yatak mevcuttur. İki adet motelin 63 odası ve 126 yatak kapasitesi vardır. Ilıca Belediyesi’nin yaptırmış olduğu kür merkezi ve sauna hamam faaliyette olup her türlü imkân mevcuttur. Turizm mevsimi Nisan ortasından Kasım ortasına kadar 7 ay sürmektedir.

OKUMALISIN  Karacabey Cami ve Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Zeytin Kaplıcası Nerede?

Zeytin Kaplıcası, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Onikişubat bağlı Ilıca Beldesinde bulunmaktadır. Onikişubat ilçe merkezine yaklaşık olarak 64 km mesafededir. Kahramanmaraş kent merkezine 65 km mesafede yer almaktadır. Eski Elbistan-Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde Berit Dağı eteklerindeki yer almaktadır.

Zeytin Kaplıcası (Vali Saim Çotur Kaplıcaları) Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kahramanmaraş merkezden Onikişubat ilçe minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan da Ilıca Beldesi minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Kahramanmaraş merkezden D825 ve Süleymanlı Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.