Valla Kanyonu Kerte Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Valla Kanyonu Kerte Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Valla Kanyonu Kerte Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Yürüyüş Parkuru hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Valla Kanyonu Kerte Seyir Terası Nerede?      

Valla Kanyonu, Kastamonu ilinin Pınarbaşı ile Cide ilçeleri arasında uzanan, Devrekâni Çayı’nın yarattığı bir doğa mucizesidir. Pınarbaşı ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunan bu kanyon, 12 kilometre uzunluğu ve 1 km derinliğiyle “Dünyanın En Derin İkinci Kanyonu” olarak gösterilmektedir.

Valla Kanyonunu izlemek için seyir terasları kurulmuştur. Bu teraslardan biri Muratbaşı Seyir Terası tarafında bir diğeri de Kerte Seyir Terasıdır. Sizlere bu yazımızda Valla Kanyonu ve Bu Teraslar Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Valla Kanyonu, Derinliği Bakımından Dünyanın En Büyük Kanyonu olduğu söylenmektedir. Kanyonun Uzunluğu 12 km, derinliği ise 1 kilometreyi bulmaktadır. İçerdiği riskler sebebiyle Valla Kanyonuna rehbersiz geçişe izin verilmemektedir.

Dünyanın En Derin İkinci Kanyonu

Valla Kanyonu, sarp yamaçları ve vahşi doğası ile Cide’ye kadar ulaşmaktadır. Kanyonda, Kamp, Rafting, gezi ve dağ tırmanışçılarının tercih ettiği bir kanyondur. Kanyonun içerisinde Küçüklü büyüklü 40’ı aşkın şelale bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca, Kayalar arasında girdaplar bulunmasından dolayı Bunlar insanı vakumlayarak içine çektiği dile getiriliyor. Kanyonun en ilgi çeken tarafı ise, Geriye dönüşü olmamasıdır.

         Kerte Seyir Terası Hakkında Kısa Bilgiler        

Kerte Seyir Terası, Pınarbaşı ilçesi Kerte Köyü Bakacak mevkiine Küre Dağları Milli Parkı tarafından çelik konstrüksiyon üzerine ahşap giydirme olarak yapılmıştır. Bu derinlikle dünyada ikinci Ülkemizde de birinci sırada yer almaktadır. Belediye tarafından vatandaşların yaralanması amacıyla Valla Kanyonu’na 720 metre yükseklikte yapılan seyir terası ile gelenlerin bu muhteşem manzarayı izlemesi sağlanmaktadır.

Sizlere ufak bir tavsiye eğer çocuklarınızla gelecekseniz biraz sıkıntı çekebilirsiniz, çünkü aracınızı bıraktıktan sonra patika bir yoldan geçerek 80-100 basamaklı bir merdivenden tırmanıyorsunuz.

                Kerte Seyir Terası’na Giriş Ücreti                     

Seyir Terasına Giriş ÜCRETSİZDİR.

  Valla Kanyonu ve Kerte Seyir Terası’na Nasıl Gidilir?  

Kastamonu ilinden Kendi aracınızla gelecekseniz eğer, Azdavay yolundan gelip Kerte köyü yakınlarındaki Bakacak mevkine geldikten sonra Küre Dağları Milli Park tabelasından devam ederek Kerte Seyir Terasına çıkabilirsiniz. Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırları içerisinde bulunan kanyonun ilçeye uzaklığı 26′km’dir. Kanyona kadar olan 1.5 Km’lik kısmı ise orman içi patika yoldur.

Ilıca Şelalesinden Gidecekler;

Ilıca şelalesinden sonra kerte seyir terası diye yönlendirici tabela göreceksiniz. Ortalama 10 12 km virajlı asfalt yoldan gittikten sonra yol ikiye ayrılmaktadır. Düz giden yol ve toprak yol şeklinde devam ediyor, Kerte seyir terasına giden yol hafif sola doğru parke taş şeklinde devam eden yoldur, siz bu yolu takip edin.

Yönlendirici Tabelada yazan bilgiye göre yaklaşık 4.5 km kadar çoğunlukla ham yol, özellikle yokuşlarda ise kilitli parke taş yolda giderek seyir terasına ulaşıyorsunuz. Binek araçla gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Eğer, pick up, arazi aracı vs aracınız varsa sıkıntı olmaz. Ortalama 10 km hızla yol yaklaşık 20 dk sürmektedir.

  • Pınarbaşı-Valla Kanyonu arası ortalama 25 km,
  • Kastamonu-Valla Kanyonu Arası ortalama 115 km
  • Karabük-Valla Kanyonu arası ortalama 100 km,
  • Safranbolu-Valla Kanyonu arası ortalama 90 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.