Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kastamonu

Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kastamonu

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Yürüyüş Parkur Alanı hakkında bilgiler vereceğiz.

                 Valla Kanyonu Seyir Teresı Nerede?              

Kanyon, Kastamonu ilinin Pınarbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin Muratbaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

Dünya’nın En Derin 2. Kanyonu

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gezmek için buraya gelen dört öğrencinin kaybolması ve on dört gün sonra Kastamonu’nun diğer ilçesi olan Cide ilçesinden çıkmaları sonucu bu Kanyon keşfedilmiştir.

Bu kanyonun vahşi cennet olarak anılmasına ve çok ziyaret almasına sebep olmuştur. Ayrıca Küre Dağları Millî Parkı içinde yer alan kanyon 800 metre derinliği ile Dünya’nın En Büyük 2. Kanyonu olduğu bilinmektedir.

Ülkemizin En Büyük Kanyonu unvanını sahiplenmiştir. Doğaseverlerin oldukça ilgi gösterdiği bu kanyon kısa zamanda büyük ilgi görmüş ve ziyaret yeri haline gelmiştir. Yalnız oldukça zorlu parkurlardan oluşan kanyonun teçhizatsız geçilmesi mümkün değildir.

Farklı kaynaklardan alınan bilgilere ve rivayetlere göre şimdiki adı Çamkışla, önceki adı Erkemle olan köy Roma ve Bizanslılar döneminde kalabalık bir yerleşim yeri olduğu aynı zamanda, Çamkışla köyü Benle mahallesinin ve Çalkaya Köyününde Roma ve Bizanslılar döneminde önemli yerleşim merkezi olduğu belirtilmektedir.

    Valla Kanyonu Seyir Teresı Giriş Ücreti 2023 Yılı     

Giriş Ücreti …….. 9 TL (2023 Yılı Ocak Ayı itibariyle)

İndirimli ……….. 4.5 TL

         Valla Kanyonu Seyir Terası’na Nasıl Gidilir?     

Kanyon, Kastamonu ilinin Pınarbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin Muratbaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

Kastamonu il merkezine yaklaşık 108 km uzaklıkta bulunan bu köye şahsi aracınızla veya Pınarbaşı kent merkezine gelip burada köye gelen dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Bunun dışında kanyona yaklaşık 1,5 km’lik yolu yürüyerek ulaşmanız gerekecektir.

.

.

.

.

.

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.