Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir? – Kastamonu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Valla Kanyonu Seyir Terası

Valla Kanyonu Kastamonu ilinin Pınarbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin Muratbaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gezmek için buraya gelen dört öğrencinin kaybolması ve on dört gün sonra Kastamonu’nun diğer ilçesi olan Cide ilçesinden çıkmaları sonucu keşfedilmiştir. Bu kanyonun vahşi cennet olarak anılmasına ve çok ziyaret almasına sebep olmuştur. Ayrıca Küre Dağları Millî Parkı içinde yer alan kanyon 800 metre derinliği ile Dünya’nın en derin 2. kanyonu olduğu bilinmektedir.

Ülkemizin en büyük kanyonu ünvanını sahiplenmiştir. Doğaseverlerin oldukça ilgi gösterdiği bu kanyon kısa zamanda büyük ilgi görmüş ve ziyaret yeri haline gelmiştir. Yalnız oldukça zorlu parkurlardan oluşan kanyonun teçhizatsız geçilmesi mümkün değildir.

Farklı kaynaklardan alınan bilgilere ve rivayetlere göre şimdiki adı Çamkışla, önceki adı Erkemle olan köy Roma ve Bizanslılar döneminde kalabalık bir yerleşim yeri olduğu aynı zamanda, Çamkışla köyü Benle mahallesinin ve Çalkaya Köyününde Roma ve Bizanslılar döneminde önemli yerleşim merkezi olduğu belirtilmektedir.

OKUMALISIN  Güzelbahçe Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Valla Kanyonu Kastamonu ilinin Pınarbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin Muratbaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

Kanyona toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kastamonu il merkezine yaklaşık 108 km uzaklıkta bulunan bu köye şahsi aracınızla veya Pınarbaşı kent merkezine gelip burada köye gelen dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Bunun dışında kanyona yaklaşık 1,5 km’lik yolu yürüyerek ulaşmanız gerekecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.