Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır -2024 Yılı Bilet Fiyatları

Sevgili Gezginler bu yazımızda Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır – Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz – Bilet Fiyatları – Yolculuk Hakkında Merak Edilen Sorular hakkında bilgiler vereceğiz.

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır -2024 Yılı Bilet Fiyatları

Sevgili Gezginler bu yazımızda Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır – Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz – Bilet Fiyatları – Yolculuk Hakkında Merak Edilen Sorular hakkında bilgiler vereceğiz.

        Van Gölü Ekspresi Hakkında Merak Edilenler    

Konumuz başlıkta da belli ama herkes son yılların en favori gezi etkinliği – Doğu Ekspresi hayalleri kurarken ben farklı bir şey yapayım dedim veee Van Gölü Ekspresi’ni deneyimledim. Malum tren yolculuğu çok yaygın değildi ülkemizde ancak son yıllarda aşırı ilgiyi görmeye başladı. İşte merak edip de aradığınız tüm bilgiler bende!

Haydi başlayalım…

Van Gölü Ekspresinin Başlangıç Noktası....

Van Gölü Ekspresinin Başlangıç Noktası….

Öncelikle Van Gölü Ekspresi, Van’a gitmiyor burada bir netleşelim Tatvan Gar’a gitmektedir. Her salı ve pazar günleri sabah saat 11:00’de Ankara Gar’dan hareket eden tren. Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş’u da geçerek yaklaşık 25 saat süren yolculuğun sonunda Bitlis’in ilçesi Tatvan Gar’da son buluyor.

Tatvan’dan ise aynı istikamette dönüş için tren salı ve perşembe günleri sabah saat 7:00 kalkıyor.

Güne karar verdikten sonra bir sonraki adım hangi vagondan bilet satın alacağımız tabi ki. Trende 3 çeşit vagon var:

 • 2 + 1 Pulman [Koltukları gayet geniş ve rahat, yalnızca koltuklu vagon]
 • Örtülü Kuşetli [2’li karşılıklı 4 koltuktan, 2 kişilik ranzaya dönüşen vagon]
 • Yataklı Vagon (2 kişilik yataklı vagondur)

    Van Gölü Ekspresi Vagonlar Hakkında Bilgiler    

Örtülü Kuşetli odada sadece cam önünde minik bir masa bulunmakta. 2 yataklı odada aynası, tepe lambası, sıvı sabunu ve 2 adet el havlusuyla beraber bir adet lavabo yanında ise priz mevcut. Ayrıca yine yataklı vagonda kıyafetler için askılık, askı ve çantalar için yer bulunmaktadır. Tabi çok işlevli açılır bir masamız olup altında mini buzdolabı ve ufak bir malzeme dolabı mevcut.

Hem örtülü kuşetli hem de 2 yataklı odada çarşaf, pike, yastık ve battaniye de size gayet temiz olarak sunuluyor. 2 yataklıda ek olarak 2 adet de otel terliği veriliyor. Ufak bir tavsiye sadece yastık kılıfınızı kendiniz götürün.

Bu arada kışın gidecekler üşümeyi aklınızdan çıkarın odaların sıcaklığını istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz. Her vagonda sonda ve başta olmak üzere biri alafranga diğeri alaturka 2 adet tuvalet bulunmakta. Genelde temiz oluyor ama pis görüntülerle de karşılaşabilirsiniz uyarıyorum!  Evet odaya da karar verdiysek şimdi sıra bilet satın almakta…

Biletleri TCDD’nin İnternet sitesinden ya da telefona indirdiğiniz Eybis Uygulaması ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. Online alınca bileti bastırmanıza da gerek yok.! Yer bulmakta ben zorlanmadım ama istediğiniz belli bir tarih varsa günün her saati bakıp kontrol edin.

        Van Gölü Ekspresi Hangi Günler Kalkıyor?    

Salı ve Pazar Günleri hareket etmektedir.

      Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatı 2024 Yılı             

-2+1 Pulman 1. Mevki………….: 420 TL

-Örtülü kuşetli Kişi Başı ……..: 740 TL

Örtülü kuşetli 4 Kişiliktir (740 x 4 = 2960 TL)  (2 kişi, 4 kişilik Bilet Ücretin hepsini ödeyerek vagonu kendinize kapatabilirsiniz. (İsim olarak 2 kere kendi isminizi 2 kerede yanınızdaki kişinin ismini yazın) 4 koltuk var katlandığında 4 kişilik yatak oluyor.)

-Yataklı Vagon Kişi Başı 1590 TL ( 2 kişi 1590 x 2=3180 TL) (2 kişilik yataklı vagondur)

Not: Fiyatlar tek Gidiş yönüdür. Dönüş için aynı fiyatlar geçerlidir.

(Fiyatlar 2024 Yılı Ocak ayına aittir.)

          Bilet İndirimleri Aşağıdaki Gibidir         

 • 13-26 yaş arası %15 indirim
 • Öğretmenlere %15 indirim.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’ne %15 indirim.
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %15 indirim. 
 • 60-65 yaş yolculara %15 indirim.
 • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
 • Basın kart sahipleri kartlarını göstererek %15 indirim.
 • TCDD personeli ve ailelerine%15 indirim.
 • 7-12 yaş çocuklara %50 indirim.
 • 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz

              Van Gölü Ekspresi Bilet Nasıl Alınır?              

Öncelikle Şunu bilmelisiniz, Biletler 1 Aylık açılıyor. Yani gideceğiniz tarihten 1 ay öncesi bilet aramaya başlamalısınız. Biletlerin satışa sunulma saati bulunmuyor. Her saat satış yapılmakta olmakla birlikte bizler Gece 23.55’ten sonra Altta belirttiğimiz İnternet ve uygulama kanallarından denemenizi tavsiye ediyoruz. Şimdi Başlayalım Bileti Nasıl Alacağımıza…

Öncelikle biletler Gece 23:55’ten itibaren her yeni gün için açılıyor.(saatleri 00.15, 00:45-01:00-02:00-03:00 olarak değişebiliyor. Sizler 23.55’ten itibaren bıkmadan sık sık bakmalısınız)

      Bilet Alma Yolları? TÜM Detayları….           

Daha sonra Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçme sayfası çıkıyor, buradan seçiminizi yapın, Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait bilgileri doldurarak devam ediyorsunuz. Burada dikkat edilecek nokta, sayfayı sürekli yenileyin çünkü seçilen her koltuk seçen kişi için 10 dakika o kişiye verilmektedir.

Satın alma işlemi yapan kişi işlemlerini 10 dakika içinde yapamazsa sayfa kapanabiliyor. o yüzden yılmadan usanmadan bekleyin ve sayfayı yenileyin. Eğer o gün işlem  olmadıysa bir sonraki gün yine deneyiniz. Bu keyifli yolculuğa mutlaka gideceksiniz..

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına siteden direk alabilir ya da tren bileti satan diğer satış sitelerinden de alabilirsiniz ben size TCDD tarafından satılan bilet alma yöntemini anlatacağım. Resmi bilet satış sitesi için TIKLAYIN

Eybis Uygulaması; Google Play yada App Store’ dan TCDD EYBİS uygulamasını indirerek Kolayca bilet alabilirsiniz.

Site Üzerinden Ana Ekran Bu Şekildedir.

 

Giderken ilk durak ANKARA son durak ise TATVAN GAR, buradan tarihi tek yön mü ya da gidiş dönüş mü onu seçtikten sonra ARA diyorsunuz ve Van Gölü Ekspresi karşınıza gelecektir.

Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçeceksiniz.

                    Vagon Tipleri İse;                              

 • Pulman Normal koltuktur. Koltuk dizilimi bilinen minibüs şeklindedir. .
 • Örtülü kuşetli, dört kişilik oda şeklinde olan ve oturaklar Karşılıklı ikişerlidir ve toplam 4 koltuk vardır. Ve bu koltuklar aşağı doğru çekildiğinde ve üstte bağlanmış yataklar aşağı indirilip yatak oluyorlar. 4 kişilik yatak olmaktadır.
 • Yataklı iki kişilikler, bu vagon tipi trenin en konforlu odalarıdır. Bildiğimiz otel odası gibi koltuklar, Masa, Mini buzdolabı ve lavabosu içerisinde vardır. 2 Kişilik Yataklı Vagondur.
  Birde Yemekli vagon bulunmaktadır. Restoranlardaki gibi karşılıklı masalar var. Burada yemekleri yiyebilir, içecekler alabilirsiniz.

                 Örnek Yataklı Vagon Ekranı            

Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait Kişisel bilgiler Kısmını doldurarak devam ediyorsunuz.

Bu aşamadan sonra sizlere ödeme planını gösteren sayfa açılıyor, Bu bilgileri  kredi kartı bilgileri ile doldurarak ödeme yapabilirsiniz. Keyifli Yolculuklar…..

                                          İŞLEM BİTTİ…                                   

Biletler de tamamsa sizlere ufak bir alışveriş listesi veriyorum.

Bence börek, çörek, sarma gibi azıklarla gidin:) Trende yemekli vagon da bulunuyor ancak hazır yiyecekler var ve fiyatlar normalden bir tık daha pahalı.

Ayrıca Ankara Garın içerisinden ulaşabileceğiniz ATG AVM’de Migros ve diğer mağazalardan her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hatta ben bir kamp ocağı alarak sucuklu yumurta bile yaptım 😀

 • 3’lü priz kurtarıcı rolüyle başta geliyor
 • Termos, kupa, kadeh, ince belli bardak gibi her biri keyfinize göre alın
 • Çöp poşeti, ıslak/kuru mendil, masa örtüsü
 • Kamp ocağı, tava, kahve makinesi…
 • Kahvaltılık aklınıza gelen her şey ve ekmeği unutmayın
 • Plastik çatal, bıçak, bardak, tabak
 • Çay, su, kahve, kola, hazır çorba gibi her çeşit içecek
 • Ve tabi abur cubur kuruyemiş, cips, çikolatalar…

Keyifli bir yolculuk için de; renkli ışıklar, fotoğraflar, mumlar, tütsü, ufak aksesuarlar, kablosuz hoparlör, kitap ve bir parça mutluluk alın.

Yolculuktan görüntüler...

Yolculuktan görüntüler…

Yolculuk ayrıntılarına bakalım biraz da. Trenimiz istasyonlarda 3 – 5 dakika gibi kısa sürelerde duruyor. Yalnız şehir merkezlerindeki garlarda bu süre 10 – 15 dakikayı buluyor. Telefon yolun %95’inde çekiyor yalnız 3G bağlantısına %65’lerde ulaşılabiliyor.

Güzergâh üzerinde Kayseri’ye gelmeden bir yerden tren garına pide, lahmacun, mantı siparişi verebilirsiniz. Ve tabi kondüktör abicimizle de arayı iyi tutup her türlü bilgi ve etkinlikten uzak kalmıyoruz 😀

Tren yolculuğu başlı başına yeter ama yol boyunca da güzel manzaralar mevcut. İç Anadolu’nun bitki örtüsü bozkırı her ayrıntısıyla görebilirsiniz.

Gece dolunaya da denk gelirseniz muhteşem bir gece yolcuğunu yaparsınız. Ama özellikle belirtmek istediğim Tatvan’a gidiş yönünde sabah erken saatlerde uyanın ve pencerelerin dibinden ayrılmayın.

 

Elazığ’dan sonra Murat Nehri ve Muş Ovası’na hayran kalacaksınız. Ben giderken kar vardı ve yolculuğum daha da şenlendi 😀

Son minik tavsiyelerim ile yazımı sonlandırıyorum. Kaç kişi giderseniz gidin odaya tıkılıp kalmayın. Grup halinde gitmek de güzel olur ama aksi halde trende de güzel arkadaş grupları kuruluyor ve çok değerli arkadaşlar edindim. Güzel masalar kurun, eğlenceli müzikler dinleyin, oyunlar oynayın, keyifli bir ortam hazırlayın, atraksiyonlardan korkmayın yapın.

Ve ne haliniz varsa gülümseyin! 

Kısa bir paylaşımımı da fikir olması açısından ekliyorum daha ayrıntılı görüntüler için öne çıkan hikayelerimde #winteriscoming ‘ten ulaşabilirsiniz. Hoş çakalın.!

Van Gölü Ekspresi Gezisindeki Tecrübelerini Bizimle Paylaşan İnstagram: @Vildan_ ‘a Teşekkür Ederiz.

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.