Van Gölü Nerede – Nasıl Gidilir ? Van Gölü Gezi Rehberi

Van Gölü Nerede – Nasıl Gidilir ? Van Gölü Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Van Gölü Nerede – Nasıl Gidilir ? Van Gölü ve Çevresinde Neler Yapılır? Bu Konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Van Gölü Nerede?

Doğu Anadolu Bölgesi’ne dahil olan Van ilinin sınırlarında bulunan Van Gölü etrafı volkanik dağlarla çevrili bir alan oluşturmaktadır. Tarih ve kültür açısından çok büyük zenginliklere sahip olan Van ili sınırlarında en değerli ve önemli noktalardan biri olan bu göl, aynı zamanda farklı medeniyetler zamanında da önemli bir yerleşim alanı oluşturmuştur.

Van Gölü ve Çevresinde;

Göl sınırları içerisinde yer alan Akdamar Adası özellikle üzerinde yer alan kilise ve tarihi yapılar ile önemli bir yere sahiptir. Tarih boyunca farklı medeniyetler tarafından sahiplenilmiş bu bölge farklı küçük adalar, etrafında yer alan özel turistik bölgeler ve ulaşım amacından önemli olarak görülmüştür. Gölün doğu kısmında 4 adet ada bulunmaktadır. Bunlar, Akdamar, ÇarpanakKuş ve Adır adalarıdır. Van Gölü, suyunun sodalı olan yapısı nedeni ile dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Van gölünün yüz ölçümü 3,713 km2 dir.

OKUMALISIN  Van Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Van Gölü Bölgesi’nde Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle dört tarafı ile birlikte muhteşem bir manzara ve doğal güzellik sağlayan Van Gölü bölgesinde feribot iskelesinden gerçekleştireceğiniz seferler ile deniz manzarası gibi muhteşem bir göl manzarası yaşayabilirsiniz. Göl kıyısında güzel bir tatil yaşayabilir ve dinlenmek için birçok farklı alanı tercih edebilirsiniz. Konaklama sağlayabilmek için çevre noktada bulunan Van, Bitlis ve Tatvan gibi bölgelerde yer alan konaklama işletmelerini ve otelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle ilkbahar mevsimi ile başlayan ve sonbahar mevsimine kadar süren süre zarfında ziyaret edilmesi uygun olan bu bölgede farklı mutfak lezzetlerini tadabilirsiniz.

Van Gölünün Mavi Bayraklı Göl

6 Temmuz 2018 tarihinde bir törenle Ulusal Mavi Bayrak ödülü ülkemizde ilk kez bir göl plajına verilmiştir. Ülkemiz için bu oldukça önemlidir.   Bugün ülkemizde toplam 459 mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. 458 tanesi deniz olan plaja verilmiştir,

Van Gölü’nde Ne Yenir?

Bu lezzetler arasında meşhur Van kahvaltısı,(Cumhuriyet caddesinde bulunan sütçü Kenan Kahvaltı salonunu size tavsiye edebiliriz.Otlu peyniri, bal, Kaymak , Kavurmalı yumurta yemeden ayrılmayın.) Göl’de özelinci kefali, kurut köftesi, kaşık tatlısı, ayran aşı ve erik kızartması gibi birçok farklı ve yeni lezzet ile karşılaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Van Gölü Ulaşımı Nasıl Sağlanabilir?

Van iline bağlı ve büyük sınırları Van ili İçerisinde bulunduğu için Van Gölü olarak adlandırılan bu göl çevredeki birçok il ve ilçeden de kolaylıkla ulaşılabilen bir noktada bulunmaktadır. Göle ulaşım gerçekleştirmek için öncelikle kara yolları veya hava yolları kullanımıyla Van iline ulaşılması veya Bitlis iline ulaşılması gerekmektedir.

Van il merkezinden kara yolu ile ulaşım sağlanabilir veya yine Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırları içerisinden de kara yoluyla göl bölgesine ulaşım sağlanabilir.Bölgede özellikle gezebileceğiniz noktalar arasında Akdamar Adası, diğer küçük adalar ve bölgede gerçekleştireceğiniz tekne turları ile birlikte kıyı tesislerinde lokantalar ve kültür işletmeleri bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.