Van Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – VAN

Van Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – VAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Van Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Van Kalesi Hakkında Bilgiler                   

Kale, Urartu Kralı 1. Sardur’un M.Ö. 840-825 yılları arasında yaptırılmıştır. Urartu Krallığının 250 yıl boyunca egemen olduğu bu topraklarda o döneme ait izler taşımaktadır. Van Gölünün hemen yanında tepe de bir yerde Görkemi ve ihtişamı ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

Kale, Van şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1800 metre uzunluğunda 120 metre genişliğinde ve 100 metre yüksekliğinde bir kaya üzerinde bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunan  Van Kalesine çıktığınızda sizlere Van Şehrinin muhteşem görüntüsünü ayaklarınızın altına sermektedir.

Van Kalesinde binlerce yıllık tarihe ışık tutan Yazıtlar, Kaya mezarları, Tapınaklar, Surlar,  bir  Cami bulunuyor. Camiye çıkmak isterseniz dar basamaklardan çıkabilirsiniz. Kalede Ayrıca, Giriş kısmında kerpiçten yapılmış Van Evi bulunuyor. Burayı da ziyaret edebilirsiniz. Giriş Kısımda otopark bulunuyor.

                           Van Kalesi Giriş Ücreti                              

Van Kalesi Giriş Ücreti 2023 Yılı 70 TL

Müze Kart Geçerlidir..

                                Ziyaret Saatleri                                       

Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 18:00
Gişe Kapanış Saati: 17:30

                     Van Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                          

Van şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Van Kalesine  gitmek için, ister Toplu taşıma ile isterseniz de şahsi aracınız ile kolayca gidebilirsiniz.

Toplu taşıma ile Gidecekler, Van şehir meydanında Beşyol olarak bilinen yarden kalkan ve Van Kalesine giden  Minibüsler var ve üzerinde Van Kalesi yazıyor, Bunlara binerek ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınızla Navigasyon ile gitmek isterseniz, Altta yerleştirdiğimiz Harita yardımı ile Rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.