Van Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Van Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Van Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Van Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Van Müzesi, Van şehir merkezinde, Van Kalesinin hemen yakınında 1972 yılında kurularak hizmete açılmıştır. 2 kat olarak hizmet veren müzede, Zemin Katta Arkeolojik eserler,  1.kattta Etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Ayrıca Müzenin Bahçesinde Urartu Dönemine ait çivi yazılı zafer stelleri, ve Tanrı Teişeba kabartması, Akkoyunlu ve Karakoyunlular Dönemine ait koç ve koyun şekline benzeyen mezar taşları ve hemen yanında Selçuklular Dönemine ait mezar taşlarından oluşan  taş eser ve heykeller bulunmaktadır.

Van Müzesinde sergilenen 1500 eser bakımından önemli bir yere sahiptir. Müzede, Neolitik, Kalkolitik, Tunç çağları, Urartu, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi eserleri sergilenmektedir.

Müzenin En ilgi gören eserleri arasında, Van ilinin Kültürünü yaşantısını yansıtan , Van iline özgü Halı kilim ve dokuma eserlerinin olduğu bölümdür. Ayrıca, Van iline özgü, Gümüş Kemerler, Bilezikler, Tepelikler, Küpeler, Tütün tabakaları, Tesbih çeşitleri, Mutfak eşyaları sergilenmektedir.

Kuran-ı Kerim ve edebi eserlerin yer aldığı etnografik eserler salonunun bir bölümünde, Van’ın otantik yapısını gözler önüne seren Şark Köşesi ve Bakır eşyalar yoğun ilgi görmektedir. Bir il hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız o ilin müzesini gezmelisiniz.

OKUMALISIN  Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Van Müzesi Giriş Ücreti;

Müze Giriş Ücreti, 7 TL’dir.

Müze Kart Geçerlidir.

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir.

Müzekart + sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak istedikleri kadar ziyaret edebilir.

Van Müzesi Ziyaret Saatleri;

Müze, Yaz Döneminde 09.00-19.00, Kış Dönemi 08.00-17.00 arası açıktır.

Van Müzesi Nerede;

Van Müzesi, Van şehir merkezinde, Van Kalesinin hemen yakınında bulunuyor

Van Müzesine Nasıl Gidilir;

Van Müzesi, Şehir merkezinde olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezinden Van Kalesine giden minibüslere binerek yol üzerinde inip ulaşabilirsiniz. Şahsi aracıyla gidecekler, Melen Caddesinden Van Kalesine Tabelası dorultusunda devam ettikten sonra Müze Tabelasını gördükten sonra dönüş yaparak ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gelmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.