Varda Köprüsünden Tren Ne Zaman Geçiyor – ADANA

Varda Köprüsünden Tren Ne Zaman Geçiyor – ADANA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlerin en çok merak ettiği  Varda Köprüsünden Tren Ne Zaman Geçiyor – Ne zaman Yapıldı – Kim Yaptığı sorusudur. Bu sorular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Varda Köprüsü Hakkında Kısa Bilgi                

Köprü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyü’nde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü” diye anılan Hacıkırı Demiryolu Köprüsü’ne aynı zamanda çeşitli hikâyelerle özdeşleştirilerek Varda Köprüsü’de denilmektedir.

Teknik özellikleri

Kargir köprü çeşitinde 3 ana alenilik 4 ana ayak üstüne kuruludur. Uzunluğu 172 m’dir. Yerden orta ayak yüksekliği 99 m’dir. Köprü ayakları çelik mesnet şekli olup dış kaplaması taş örme tekniği ile yaplmıştır. İmal senesi başlangıcı 1907 bitiş zamanı 1912’dir.

Köprü ayakları bakımı için dört tane ayağın içinde bakım merdivenleri bulunmaktadır. Köprü üstündeki demir yöntemi 1220 m yarıçaplı bir kurpla düzenlenmiştir. Buradaki dever oranı 85 km hıza nazaran 47 mm’dir.

          Varda Köprüsünden Tren Ne Zaman Geçiyor?      

Adana gezilerinde en çok tercih edilen yerler arasında Varda Köprüsü gelmektedir. Burada fotoğraf çekmek veya Video içerik üretmek isteyen gezginler trenin tam geçeceği sırada bu anı ölümsüzleştirmek istemektedirler. Özellikle Youtobe, instagram & Tİktok ve diğer sosyal medyada fenomenleri Video içeriği üretirken Köprüden trenin geçtiği o anı yakalamak için saatlerce beklemekteler. Ayrıca, James Bond serisinin “Skyfall” filminde ekrana gelerek ünlenen yüksek viyadük olarak ta biliniyor.

Peki, Saat Kaçta Geçiyor bu Tren…

Öncelikle şunu belirtelim buradan 2 farklı tren geçmektedir. 1. Si yük treni diğeri ise yolcu trenidir. Bu köprüden genel olarak Konya – Adana arası hizmet veren Trenleri geçtiğini belirtelim.

Yolcu Trenleri; her gün 08.30 – 12.30 ve 17.30 saatlerinde geçmektedir. (Tabi şunu belirtelim her zaman aynı saatte ve dakikada geçmiyor. 15-20 dakikalık gecikmeler yaşanıyor. Sizler en az 30 dakika öncesinde orada olmanızı tavsiye ederiz.)

Yük Treni ise, 2’şer saat arayla geçiyor. 09.00 – 11.00 – 13.00  – 15.00 ve 17.00 olarak günde 4-5 defa geçmektedir. Yük trenleri her zaman geçmediğini belirtelim.

Trenin Geçeceğini Nasıl Anlarız?

Bu sorunun cevabı da şöyle Tren Köprüye yaklaştığında Siren sesi çıkartıyor.

NOT: Tren geçişi ortalama 10-15 saniye sürmektedir. Çekim yapacaksanız eğer hazırlığınızı önceden yapmalısınız.

Varda Köprüsünden Tren Ne Zaman Geçiyor?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.