Veysel Karani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Baykan – Siirt

Veysel Karani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Baykan – Siirt

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Veysel Karani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Veysel Karani Hazretlerinin Geçmişi hakkında bilgiler vereceğiz.

                   Veysel Karani Türbesi Hakkında;                 

Veysel Karani Türbesi, Siirt iline bağlı Baykan ilçesinin Ziyaret mahallesinde bulunmaktadır. Türbe, Siirt iline uzaklığı 40 km, Baykan ilçesine olan uzaklığı 8 kilometredir. Baykan ilçesinin güneybatısında yer almaktadır. Veysel Karani Hazretlerinin Doğum tarihi tam olarak bilinmemek tedir. 550-560 yıllarında, Yemen’in Karn köyünde doğduğu düşünülmektedir. Veysel Karani Hazretleri tek Tanrı inancına sahip biriydi. Bundan dolayı insanlardan uzak kalmayı, kaçmayı tercih etmiştir. Bunun önüne geçmek için çobanlık yapmayı tercih etmiştir. Veysel Kanani Hazretleri haram bilmez yalan söylemez  o  gün boyu zikreder , af diler , ümmeti Muhammed’e dua eder, ama en büyük özelliği Allah resulüne duyduğu Aşk’tır.

Hz. Muhammed (SAV) Efendimizin insanları İslam’a çağırdığını duyan Veysel Karani Hazretleri Ona olan sevgisini, Ona olan aşkını dile anlamlandırmak için Kelime-i Şahadet getirerek Müslümanlığı seçmiştir. Hem kör , hem kötürüm olan Annesine de Müslümanlığı kendisi öğreterek annesinin de Müslüman olmasını sağlamıştır.

Veysel Karani Hazretleri, Peygamber Efendimizin döneminde yaşamasına rağmen peygamber Efendimizi hiç görmemiştir. Peygamber Efendimizi göremediği için sahabeden sayılmıyor. Kendilerine Muhadramun deniliyor.

                       Muhadramun Ne Demektir?                       

Muhadramun, hadisçilerin ıstılahına göre Peygamber Efendimizin cahiliye döneminde, hem de peygamberlik döneminde yaşayıp ta Peygamber Efendimizi (SAV) görme şerefine eremeyen Müslümanlara verilen isimdir.

Peygamber aşkıyla dolu olan Veysel Karani, onu görmek uğruna Medine’ye yola çıkmıştır. Medine’ye ulaştığında peygamber efendimiz (SAV) Tebük Seferi’nde olduğundan dolayı kendisi göremez, Bunun üzerine Veysel Karani Hazretleri, Hz. Aişe’nin yanına uğrar Kendisini hiç görmediği halde ibadet ettiğini ve Peygamber Efendimize olan gönülden bağlılığını iletmesini ister ve Medine’den ayrılıp Yemen’e geri döner.

Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimiz tebük seferinden döndüğünde Veysel Karani Hazretlerinin geldiği bilgisini alır ve  vefat etmeden önce mirca çıkarken giydiği hırkayı  Veysel Karani’ ye verilmesini ister. Hz. Aişe, Veysel Karani Hazretlerini arayıp bulur ve peygamberimizin hırkasını Veysel Karanı’ ye teslim eder. Bu olaydan sonra Karani Hazretlerine olan ilgi alaka iyice artmıştır. Kendisi de bu ilgiden çok memnun değildir. Hz. Ali’nin kendisini Mekke’ye davet etmesi üzerine anne sinide alarak köyünü terk eder.

    Veysel Karani Hazretlerinin Ölümü ve Türbesi      

Köyünden ayrılıp Mekke’ye gittikten sonra Hz. Ali’ye yakınlığıyla bilinirdi, iki Müslüman grup arasında fırat nehri kenarında çıkan savaşta hayatını kaybetmiştir. Vefatında dünyanın dört bir yanından Yemenden, Şam ayrı yerleşim yerleri olan Yemen’de, Şam’da ve Siirt ilinin Baykan ilçesinin ziyaret beldesinde de bir türbeleri bulunmaktadır.

Kendisi adına gönderilen olan Hırka-ı Şerif, günümüz de İstanbul Fatih’te soyundan gelenlerin himayesi altındadır. Annesine olan sevgisi, saygısı günümüzde birçok insana örnek olmuştur.

Veysel Karani Hazretlerinin Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Siirt ili Baykan ilçesi ziyaret mahallesinde bulunur türbesi. Baykan ilçesine 8, Siirt iline 40, km dir. Batman’dan 86 km. Batman ilinden de gelinebilir. Otobüsle gidecekler Siirt iline gitmelisiniz daha sonra ilçe otogarından Baykan ilçesine giden minibüslere binmesi gerekiyor. Kendi şahsi arabasıyla gidecekler olanlar;

Siirt İlinden Gidecekler, Batman iline doğru hareket etmelisiniz, 40 dk. Sürüyor ortalama, Bitlis yol ayrımından sağa dönerek 15 dakikalık bir süre sonra Veysel karani caddesine varmış olacaksınız.

Batman ilinden Gidecekler, Beşiri ilçesi istikametin de devam edip, Kurtalan istikametin de ilerleyiniz. Oradan Siirt yolu istikametine devam edin, daha sonra Siirt-Bitlis yol ayrımı çıkacak karşınıza oradan Bitlis yönüne dönün, Bitlis yolunda yaklaşık 15 dk. sonra Veysel karani caddesine varmış olacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.