Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Xanthos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Xanthos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Xanthos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Xanthos Antik Kenti Hakkında;

Antalya’dan Fethiye’ye doğru giderken Kaş karayolu üzerinde, yaklaşık Fethiye’ye 46 km. uzaklıktaki Kınık Beldesinde sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik Kent, Bugün ki adıyla Eşen Çayı (Xanthos Nehri) kenarındaki iki tepe üzerinde kurulmuştur.

Xanthos Antik Kenti Tarihi Hakkında;

M.Ö. 545-546 yıllarında Pers egemenliğine giren ve uzun yıllar bağımsızlığını sürdüren Antik kent, M.Ö. 475 yıllında yaşanan büyük bir yangın felaketi sonrası Kent büyük bir yıkıntı yaşamıştır. Kent, M.Ö. 42 yılında Romalıların eline geçmiş ve uzun yıllar hakimiyeti devam etmiştir. Daha sonraki dönemlerde ise Arapların akınlarına kadar Bizans egemenliğinde kalmıştır.

Xanthos Ören yeri, Likya uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda ortaya çıkan eserlerin insanlık tarihine ışık tutmuştur. Ve bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir.

Xanthos Antik Kenti Hüzünlü Hikayesi;                                      

Xanthos savaşçı bir millete sahipti. Perslerin Kenti istilası etmesi üzerine, aralarında çok çetin bir savaş çıkmıştır. Savaşın sonuna kadar savaşan Xanthoslular, kazanamayacaklarını anlayınca kenti, kadın ve çocukları öldürmüşler ve bu alevlerin içine kendilerini atarak intihar etmişler.

OKUMALISIN  Kurşunlu Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Xanthos Antik Kenti Giriş Ücreti

Giriş Ücreti 14 TL’dir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti Ziyaret Saati;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Xanthos Antik Kentine Nasıl Gidilir;

Antalya’nın kaş ilçesi Kınık Beldesi yakınlarında bulunan antik kente Aracınızla giderken Kınık İlçesine girince ana cadde Atatürk heykelinin orada ikiye ayrılıyor, sağdan ilerleyip, tepenin eteğine gelince sola dönerek devam ettikten sonra Tepeye tırmanan yol sizi Xanthos antik kentine ulaştıracaktır.

Antalya-Kaş ilçesine 45 km, Kalkana 20 km, Fethiye ile 63 km, Antalya ya sahilden giderseniz 235 km uzaklıktadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir