Yağ Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Adana

Yağ Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Adana

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yağ Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Tarafından Yapıldığı? Caminin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Yağ Cami, Adana ilinin Seyhan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Seyhan ilçesine bağlı Alidede Mahallesi 29006. sokakta bulunmaktadır. Adana‘nın en eski tarihi yapılarından biri olarak günümüze kadar gelmeyi başaran Yağ Cami, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Adana şehir merkezinde, etkileyici mimari yapısı ile dikkat çeken asırlık cami, Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Eski Camii olarak da anılıyor. Yağ Cami adını ise kapısı önünde kurulan yağ pazarından almıştır.

1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilen kilisenin bitişiğine ve yanı başına Piri Paşa tarafından yaklaşık 57 yıl sonra ilave bir camii ve medresenin inşa ettirildiği ve bu işin 1558 yılında tamamlandığı anlaşılıyor. Minaresinin inşa tarihi ise 1525’dir.

Medrese kapısındaki yazıttan anlaşıldığına göre, 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey’in buyruğu ile Ermeni Saint Jacgues Kilisesi ‘görülen lüzum üzerine’ camiye çevrilmiştir. 1525 yılında minaresi 1558′ de Piri Paşa tarafından medresesi yaptırılmıştır. 1558 tarihinde Piri Paşa tarafından yaptırılmış olan külliyede; kapıdan girildiğinde, karşıda ibadet mekanı ile doğu ve batı yönlerinde ise eş nitelikli hücreler ile çevrilmiş büyük bir avlu bulunur. Doğuda medresenin kubbeli dershanesi bulunur. Avlu kiliseden çevrilmiş ilk camiyi daha sonra yaptırılan ikinci camiyi, medrese dersliğini, medrese hücrelerini birleştiren bir niteliktedir.

Avlunun etrafında sıralanan, dershane, mutfak, yatakhaneler ve çeşitli hücrelerden meydana gelen medresenin bölümlerinin en ilgi çekici kısmı; kare planlı ve üzeri kubbeli dershanesidir. Bilhassa saçakları devrin ahşap işçiliğini göstermesi bakımından büyük önem taşır. Medresenin diğer bütün hücreleri beşik tonozlarla örtülmektedir.

Şehir merkezine yakın olup, merkezden dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilebilir. Ayrıca metro ile de gidilebilir ancak diğer ulaşım vasıtalarına göre uzak düşmektedir. Ulaşım için en kısa yol ise Adana Çarşı Merkeze giden tüm araçlar gidiyor.

Uçakla ve ya şehir dışından gelenler servisler aracılığıyla şehir merkezine getirilmektedir. Şehir merkezinden Büyük Saate ulaşım yürüme mesafesindedir.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.