Yakutiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Yakutiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yakutiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Erzurum Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Yakutiye Medresesi 

Yakutiye Medresesi, Erzurum il Merkezinde bulunmaktadır. Medrese, İlhanlı hükümdarı Sultan Olcayto döneminde Gazan Han ve Bolugan Hatun adına, Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yapılmıştır. Yakutiye Medresesinin en büyük özelliklerinden biride Anadolu’daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olmasıdır. Yakutiye Medresesi’nin doğu duvarına bitişik halde inşa edilen kümbet ile birlikte, tuğladan yapılmıştır.

Medresenin Minarelerinden bahsedecek olursak, Minareler, taç kapı üzerinde olmayıp, köşe kuleleri üzerinde bulunmaktadır. Sağdaki minare, şerefe altına kadar ayakta kalmış, soldaki minare ise beden duvarının biraz üstünde bulunmaktadır. İç içe geçmiş geometrik motifler ve çinilerle bezeli minare, kabartma kordonlarla yapıya farklı bir güzellik katmaktadır.

Taç kapının yan yüzünde, silme kemerle çevrili nişler içinde pars ve kartal motifleri bulunmaktadır. İki pars ve kartal figürlerinden oluşan hayat ağacı Orta Asya Türklerinin önemli simgelerinden biridir. Medresenin Güneyde bulunan tonozun üzerinde ise bu medreseye vakfedilmiş altı köyün ismini içeren vakfiye, mermer üzerine yazılmıştır. En son 1995 yılında restore edilen medrese, günümüzde Türk İslâm Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak kullanılmaktadır.

OKUMALISIN  Aziz Vukolos Kilisesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Yakutiye Medresesi Türk İslâm Eserleri ve Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri: 

Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi Haftanın Her günü açıktır.

Saat: 08.00-17.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Yakutiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir;

Erzurum ilinin Yakutiye ilçesinde Cumhuriyet Caddesi ile Mumcu Caddesinin arasında Lala Paşa Mustafa Camisinin yanında yer almaktadır. Gerek kendi aracınızla gerekse Toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için, Şehrin tam merkezinde yer alan bu camiye gitmek için Cumhuriyet caddesine çıkmanız ve düz ilerlemeniz yeterli olacaktır, Tabelalar dan Yakutiye Medresesi yönüne doğru devam ederseniz, çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelecekseniz, Erzurum il merkezinden Yakutiye Medresesi yönüne giden dolmuş ve Minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.