Yalıkavak Gezi Rehberi

Yalıkavak Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yalıkavak Gezi Rehberi – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Yalıkavak Nerede

Yalıkavak, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir. 2012 yılına kadar Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır. Yalıkavak, Bodrum merkeze 18 km mesafede olan muhteşem denizi, tertemiz doğası ile yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir yerdir.

Eski adı Sandima olan Yalıkavak’ın tarihi çok eskilere Antik çağa dayanmaktadır. Yalıkavak tarihinden bahsedersek, Legler yarımadaya yerleşmiş ve 8 ayrı kent kurmuşlardır. Buradaki Kalıntılar incelendiğinde kentte yerleşimin 2500 yıl öncesine dayandığı anlaşılmaktadır.

Yalıkavak eski yıllarda sadece balıkçılık ile geçimini sağlarken turistlerin çok fazla ilgi göstermeye başlaması ile turizmde halkın geçim kaynakları arasına girmiştir.

Yalıkavak Gezilecek Yerleri

1- Bodrum Yel Değirmenleri 

Muğla ilinin Bodrum ilçesi sınırları içerisinde, Gümbet koylarının tepesinde bulunmaktadır. Buradaki yel değirmenleri 18. yüzyılda inşa edilmiş olup; 1970’li yıllara kadar aktif olarak kullanılmıştır. Genellikle değirmenler, tepelerde, üzerinde bulundukları kayalardan kesilen taşlar ile yapılmıştır

Bodrum Yel Değirmenleri Hakkında;

Bodrumda bulunan yel değirmenleri, 18. yüzyılda inşa edilen ve 1970’li yıllara kadar motor ve makine ile üretimin başlamasıyla âtıl bir hal almıştır. 7 adet yel değirmeni inşa edilmiş, fakat günümüzde çoğu insanlarımız tarafından bozulmuştur. Sadece bir tanesinin pervanesi bulunuyor, ona zarar verilmemesi için çitlerle çevrilmiş durumdadır.

Yel değirmelerinin Tepede olmalarının nedeni rüzgârı en verimli olarak almasıdır. Yapımı sırasında çevresinde bulunan taşlar kullanılmıştır. Bu taşlarla silindir bir kule inşa edilmiştir. Bu silindir kuleye rüzgâr yönüne göre dönüş sağlayabilen bir çatı konulmuştur. Pervanelerin bağlı olduğu çatıların işlevi ise çok önemli. Kolay dönmeleri için bolca yağlanan çatılar böylelikle rüzgârı her daim karşılarına alarak maksimum verim sağlanıyordu. Bodrum Yel Değirmenleri Nerede – Nasıl Gidilir?

2- Sandima Köyü 

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde Yalıkavak semt sınırları içerisinde bulunan terk edilmiş bir Türkmen köyüdür. 1960’lı yıllardan sonra burada yaşayan Türkmenlerin Yalıkavak’a göç ettikleri söyleniyor. Köyün içerisinde harabeye dönmüş evler bulunmaktadır.

Sandima Köyü Hakkında;

Bodrum Yalıkavak’ta Partinapas Kayası olarak bilinen kayanın güney eteklerine kurulmuş bir Türkmen köyü olan Sandima, 600 yıllık tarihiyle, yarım asır öncesine kadar hayvancılık ve zeytincilik yapılan bir yerleşke, yaşam alanı olarak korsanlardan korunmak için dağa yapılmıştır.  Günümüzde ise birkaç kişinin yaşadığı terk edilmiş bir köy konumundadır.

Sandima Köyünde, çoban bir de ressam ve heykeltıraş İsmail Erkoca ile eşi Nurten Erkoca’nın yaşadığı biliniyor. Elektriği olmayan Sandima Köyü’nde kendi enerjilerini üreten çift harabe haldeki evlerden birini tamir ederek bir yaşam alanı haline getirilmişlerdir. Birde sanat merkezi kurmuşlardır. Sandima Köyünde bulunan sanat Merkezinde, rengârenk kapılar, ağaç yontmalı heykeller, tablolar ve çeşitli el ürünlerini sergiliyorlar. Sizlerde Bodruma geldiğinize bu tarihi yeri gezerek farklı güzelliklere ev sahipliği yapabilirisiniz.  Sandima Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?

3- Yalıkavak Marina 

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Yalıkavak semtinde tekne ve yatların korunması, barınması, tamiri, servis tesisleri olarak yapılan bir tesistir. İçerisinde, yeme-içme, eğlence, alışveriş, beach, konserler, sanat galerisi, çocuklar için eğlence havuzları, Uzun yürüyüş yolları ile gecesi farklı gündüzü farklı güzellikler sunmaktadır. Işıklar, tekneler, mekânlarıyla muhteşem bir yerdir.

OKUMALISIN  Tokat Erbaa Park Vadi Nerede - Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Marina Hakkında;

Yalıkavak Marinasında neler bulunuyor dersek,  620 teknelik kapasitesi, 24 saat bağlama/palamar yardım servisi, Su, Elektrik, dijital televizyon kanalı, 24 saat açık havalandırmalı WC ve duşlar, bebek bakım odaları, engelliler için wc üniteleri, Otopark var.

Marina içi shuttle servisi, Yüksek Hızlı İnternet, Helikopter pisti, Yakıt istasyonu & gümrüksüz yakıt, Yatçı depoları,140 tekne kapasiteli, Travel lift,  Boat trailer bulunuyor.

Ayrıca, Çamaşırhane hizmeti, Süpermarket, Klinik ve eczane, Yat Acentesi hizmetleri, Alışveriş Merkezi, Restoranlar ve Gece Kulüpleriyle görülmeye değer bir yerdir. Yalıkavak Marinada bulunan hotellerde kalabilir, keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Yalıkavak Marina Nerede-Nasıl Gidilir?

4- Panormus Kaya Mezarları 

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Yalıkavak semt yakınlarında bulunan Kaya Mezarları, Yalıkavak’a hâkim bir tepede yer almaktadır. Yalıkavak Semtinde 600 yıllık geçmişi bulunan Sandıma ile Likyalılar dönemine ait olduğu düşünülen Panormus Kaya Mezarları bulunuyor.

Muğla il kültür turizm yetkilileri tarafından yapılan arkeolojik kazılarda, Farklı dönem ve tekniklerde kaya mezarları, kaya üzerinde tarihi bir figür ve Erken Tunç Dönemi’ne ait bulgular bulunarak gün yüzüne çıkarılmıştır.

Ayrıca, Tunç Dönemi’ne ait olduğu belirtilen 15 ‘Pithos’ mezar bulundu belirtiliyor.  Mezarların içindeki ölü hediyeleri, gözyaşı şişeleri gibi buluntular da korumaya alınmış.  Antik çağda genellikle sıvı ürünleri ve kuru tarım ürünlerini depolamakta kullanılan büyük küplere ‘Pithos’ ismi verildiği, ancak bunların büyük olanlarının mezar olarak kullanıldığı belirten yetkililer, Çalışmaların devam ettiğini belirtiliyor. Panormus Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Plajları;

1- Yalıkavak Halk Plajı 

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde Yalıkavak semt merkezinde bulunan ve Belediye tarafından hizmet veren bir halk plajıdır. Halk plajı olmasıyla giriş ücretsizdir. Belediye tarafından işletilen bu yerde, ücretsiz şemsiye ve şezlonglar da bulunmaktadır. Çok Fazla olmadığı söylesek yalan olmaz. Erken saatte giderseniz şezlong ve şemsiyelerden yararlanabilirsiniz. Sahilde Duş imkânı bulunmuyor, aslında büyük eksiklik olarak söyleniyor. Soyunma kabini ve sahil etrafında yeme içme tesisleri bulunuyor. Plajın cankurtaranı bulunuyor.

Yalıkavak Halk Plajı Hakkında;

Bodrum’un kuzey tarafında yer aldığı için sık rüzgâr alan plaj yelken ve rüzgâr sörfü için oldukça uygundur. Deniz sabah sakindir, Öğleden sonra dalgalı oluyor. Mavi Bayrak ibaresi de özellikle çocuklar ve sağlığı konusunda titizlenenler açısından güvenli bir ortam sağlıyor. Denizin yavaş yavaş derinleşmesi de çocuklu aileler için tercih ediliyor. Plajın denizi oldukça temiz ve berrak. En sıcak Bodrum günlerinde bile suyun sıcaklığı oldukça serin. Yalıkavak Halk Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

2- Yalıkavak Küdür Halk Plajı 

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Yalıkavak Semtinde bulunan yer Küdür yarımadası içerisinde Ücretsiz Halk Plajıdır. Plajın, Mavi Bayrak ibaresi de özellikle çocuklar ve sağlığı konusunda titizlenenler açısından güvenli bir ortam sağlıyor. Çoğu halk plajında olduğu gibi Küdür Plajında da ücretsiz şezlong, şemsiye, tuvalet, duş ve soyunma odası bulunmaktadır. Otopark ve küçük bir kafeden oluşan bu plaj isterseniz kendi plaj koltuğunuzla da gidebileceğiniz harika bir yer.

OKUMALISIN  Julianus Sütunu (Belkız Anıtı) Nerede - Nasıl Gidilir? Ankara Gezilecek Yerler

Küdür Plajı aynı zamanda bir doğa harikasıdır. Çam ağaçlarıyla çevrili yerde ağaçlar neredeyse denizin içinden çıkacak o denli yeşil ile mavi iç içe. Küdür Plajına gittiğinizde Kaya mezarlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Küdür Yarımadası, Akdeniz Fokunun yaşama ve üreme alanı olarak bilinmektedir. Bu alan Akdeniz Foku için en önemli hassas ve korunması gerektiği için Yarımada, 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altındadır. Yalıkavak Küdür Halk Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Adaları-Tekne Turu ile Gezilecek Yerleri

Karga Adası, Ege Denizi’nde, Muğla ili, Bodrum ilçesi sınırlarındaki ıssız ada. Ada üzerindeki kayalar dik olarak göğe doğru yükseldiğinden buraya sadece kuş ve kargalar deniyor, isminin de buradan geldiği rivayeti bulunur. Karga adası tekne turlarının uğrak noktalarındandır. Kizil Ada, Bodrum Yalıkavak açıklarında bulunan yalnızca tekneyle ulaşım sağlanan adadır. Tekne turlarının uğrak yerleri olarak bilinmektedir. Catal Adası, Yine Yalıkavak semtine yakınlığı ile bilinen adalardandır. Berrak denizi, yeşilliğiyle tekne turlarının vazgeçilmez yeridir.

Pirates Inn Cactus Aquapark Nerede-Nasıl Gidilir?

Yalıkavak’ ta Çocuklar için Childrens Play Park Eğlence Merkezi;

Bodrum ilçesinde Yalıkavak semt merkezinde bulunan çocukların eğlenmesi için tasarlanmış muhteşem bir yerdir. Atlama Kaleleri Çeşitleri, Orman salonları, Engel kursu, Trambolinler, salıncak, Su Kaydırağı bulunan bu yerde çocuklarınız büyük keyif alacaktır.

Yalıkavak Halk Pazarı;

Her Perşembe kurulan Yalıkavak pazarı yörede oldukça ünlüdür ve bu pazarda köy halkının getirdiği organik ürünleri bulmanın yanında Yalıkavak halkının el emeği göz nuru olan çeşitli biblo ve süsler bulunmaktadır.

Yalıkavak Ne yenir?

Yalıkavak sahili ve çevresinde birçok balık restoranı bulunmaktadır. Sahil kenarına gelinir de balık yemeden gidilir mi. Buradaki mekânların Fiyatları gayet makul seviyededir, tabi ucuz yerde var pahalı yerde sizler kendi bütçenize göre bir yer seçebilir keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Yalıkavak’ın temel geçim kaynağı balıkçılıktır. Bunun dışında narenciye ürünleri de oldukça fazladır. Mandalinası meşhurdur, tadına bakmalısınız. Ayrıca ege bölgesinin zeytinyağlı yiyecekleri biliyorsunuz çok meşhurdur, her yemekte ve kahvaltıda zeytinyağı ve zeytinyağlı yemeklerle karşılaşırsınız. Tatil bitiminde almanızı tavsiye ederiz. Zeytinyağlı kabak çiçeği dolması bölgenin en çok tercih edilen yemekleri arasındadır.

Yalıkavak Konaklama;

Bodrum ilçesinin en popüler yerlerinden olan Yalıkavak’ta, 5 yıldızlı otellerin ultra her şey konseptine, butik otellerin oda kahvaltı seçeneğine, uygun bütçeli apart otellerine ve pansiyonlarına kadar çeşitli seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. İsim vererek reklam içermesini istemiyorum.

Unutulmaz bir tatil yaşamak denizin, güneşin tadını doyasıya çıkartmak istiyorsanız Yalıkavak mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir

Yalıkavak Nasıl Gidilir;

Yalıkavak Bodrum ilçesine 18 km uzaklıktadır. Yalıkavak’a gitmek için öncelikle Bodrum ilçe merkezine gitmeniz gerekmektedir. Bodrum ilçesine gerek hava yolu, gerek karayolunu kullanarak gelebilirsiniz.

Bodrum ilçe merkezinden kalkan dolmuşlara binerek Yalıkavak’a ulaşabilirsiniz.

Bodrum-İstanbul arası 810 km,

Bodrum-Ankara arası 730 km

Bodrum-İzmir arası 265 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.