Yalova Hersek Lagünü Nerede – Nasıl Gidilir?

Yalova Hersek Lagünü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yalova Hersek Lagünü Nerede – Nasıl Gidilir – Yalova Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

       Yalova Hersek Lagünü Nerede?         

Hersek Lagünü, Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan Hersek lagünü, başta su kuşları olmak üzere birçok türün barınma, beslenme ve üreme alanı olarak bilinmektedir.

     Hersek Lagünü Hakkında Bilgiler        

Hersek Lagünü, Yalakdere’nin taşıdığı alüvyonların Marmara Denizi’ni doldurmasıyla oluşmuştur. Lagünün ortalama derinliğinin 50-60 cm. en derin noktasının 90 cm. olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Hersek Lagünün kışın sert geçtiği zamanlarda donmaktadır.

Hersek Lagünü, Kuşların göç yolunda bulunması, iklimi ve bitki örtüsüyle göç eden kuşlar tarafından önemli bir duraktır. Kuşlar bu lagünde korunma, beslenme, üreme ve dinlenme gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılayarak yoluna devam etmektedirler. Hersek Lagününde koloni halinde üreyen önemli kuş türleri de bulunmaktadır. Bunlar Kara gagalı sumru, Sumru, Akdeniz martısı, Poyrazkuşu, Küçük Halkalı Cılıbıt ve Gümüş martıdır.

OKUMALISIN  Kütahya Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir - Kim Yaptı - Ne Zaman Yapıldı

Özellikle kuş türlerinden Karagagalı Sumru, Lagünde üreyen en az 20 çiftlik popülasyonu ile Hersek Lagünü ’ne kısa adı (ÖKA) olarak bilinen önemli kuş alanı özelliğini kazandırmıştır. Karagagalı Sumru türü ülkemizde Gediz Deltası’ndan sonra sadece Hersek Lagününde  üremektedir.

Hersek Lagününe gelen önemli kuş türünden biride flamingolardır, flamingolar bu alana ilgisi her geçen gün arttığını belirten yetkililer, Flamingoların dansı izlemek için ilçeye turist geldiğinin dile getiriyorlar. Özellikle fotoğraf tutkunları Flamingoların dans gösterisini izlemek ve fotoğraflarını çekmek için adeta akın etmektedirler.

 Yalova Hersek Lagünü’ne Nasıl Gidilir?  

Hersek Lagünü, Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan Hersek lagününe gelmek için Yalova il merkezinden İzmit-Yalova çevre yolundan Taşköprü-Tavşanlı ilçelerini geçtikten sonra Altınova ilçe ayrımından dönerek Hersek lagüne ulaşabilirsiniz.

Altınova-Hersek Lagünü Arası 10 Km ve yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Yalova – Altınova  arası 25 km’dir. Yalova – Altınova arası mesafe süre olarak yaklaşık 30 dakika sürecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.